ROZMNOŽOVÁNÍ AKVARIJNÍCH RYB – IV - Cichlidy

Bezedná miska
ROZMNOŽOVÁNÍ AKVARIJNÍCH RYB – IV - Cichlidy - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Dnes si v našem seriálu o rozmnožování ryb povíme pár zajímavostí o cichlidech.

Tlamovci

Tato skupina cichlid se dobře rozmnožuje i ve společenském akváriu. Pokud je samička připravená ke tření, pár kolem sebe krouží u dna akvária těsně nad kamenem, nebo nad vyhloubenou „jamkou“ (může to být i jáma docela velká) v písku, kam samička odkládá velké jikry. Rybky nejsou bok po boku, jako většina ostatních třoucích se ryb, ale hlavou k ocasu partnera. Když samička naklade několik jiker, pár se otočí, samec na jikry vypustí mlíčí, a samička se snaží sebrat do tlamy imitace jiker v podobě skvrn, které mají samci mnoha druhů na řitní ploutvi. Přitom nasaje samotné jikry i s mlíčím a ty jsou tak oplodněny. Jiker bývá několik desítek. Po skončení tření se samička více schovává a po dobu inkubace (vývoje) jiker nepřijímá potravu, což trvá i tři týdny. Plůdek schovává do tlamy i po rozplavání. Když mladé rybky dorostou velikosti, kdy už se jí nevejdou do tlamy, tj. Kolem 1 cm, osamostatní se. Potěr tlamovců je již od rozplavání poměrně velký, takže zvládne drobnou potravu, která ostatním „upadne od huby“. Pokud chceme odchovat co největší množství mláďat, vytřenou samici odlovíme do zvláštního akvária (pokud se nám to povede), a mláďata po strávení žloutkového váčku krmíme naupliemi (larvami) žábronožky solné, nebo nalovenými či mraženými buchankami (Cyclop). Pro zajímavost: někteří, zkušení chovatelé také jikry samici z tlamy vyklepou, a nechají je vylíhnout v „tlamě“ umělé, což je malá baňka se zajištěným prouděním vody.

Ostatní cichlidy

Ostatní druhy cichlid jsou výrazně párové ryby. Druhy, které se třou do dna, v době rozmnožování budují hnízda – jamky ve dně různé velikosti, podle vzrůstu samotných ryb. Další se třou na kameny nebo na listy rostlin, na skalní stěny a jiné pevné podklady, někdy podle toho, co je právě k dispozici. Dost nevybíravé jsou v tomto směru skaláry – vytřou se třeba i na topítko. V každém případě pár vybrané místo upravuje a čistí, potom samička začne klást jikry. Samec ji většinou těsně následuje, nebo se vystřídají, a jikry oplodňuje. Pokud dojde ke tření ve společném akváriu, rodiče výtěr i mláďata tvrdě brání, a část jich může i přežít. Efektivnější ale je, jako u většiny ostatních ryb, pár, který společně vybírá místo pro tření, odlovit do vytírací nádrže.

Příprava vytíračky

Její velikost se může pohybovat od 20 l pro malé druhy (malé cichlidky, např. Apistogramy, ramirezky) až po cca 200 l u vrubozubců pavích (Astoronostus ocellatus), nebo u terčovců.

Těmto cichlidám většinou již musíme připravit vodu správných parametrů – zejména s nízkou tvrdostí. Zvlášť nároční jsou v tomto směru terčovci, ale např. v Praze se úspěšně rozmnožují i v neupravené vodovodní vodě.

Podle druhu musíme připravit i vhodný podklad ke tření – písek, drobný štěrk. Plochý kámen, pro skaláry širokolistou rostlinu v květináči (Echinodorus), nebo plastovou napodobeninu, terčovcům keramický kužel. Pro vyprovokování tření je opět vhodné zvednout asi o 2°C teplotu vody.

Péče o potěr

Tyto rodinné ryby se o výtěr a mláďata opět postarají samy. Jikry ovívají, čistí, líhnoucímu se potěru pomáhají z jiker a přenášejí jej jinam. Během trávení žloutkového váčku se o něj starají stejně, jako o jikry a často jej několikrát přemístí. Chrání i rozplavaná mláďata. V tuto dobu již ale můžeme rodiče odlovit.

Cichlidy mají poměrně velký potěr, takže jej můžeme krmit od prvních dnů naupliemi žábrnonožek nebo živým, příp. mraženým cyklopem, jemně rozdrceným granulovaným, nebo vločkovým krmivem. Některé druhy, když jsou ještě s mláďaty, je dokonce krmí – potravu rozmělní v tlamě, a vyplynou mezi potěr. Nejdokonalejší jsou v péči o mladé terčovci – ti je dokonce „kojí“ ! Rozplavaná mláďata se pohybují v těsné blízkosti jednoho z rodičů a oďobávají jeho kožní sekret. 

Související zboží

TETRA Cichlid XL vločky

TETRA Cichlid XL vločky
Tetra 1l, 10l, 500ml
Skladem
od 229 Kč