Siamská kočka – pes v kočičím těle

Bezedná miska
Siamská kočka – pes v kočičím těle - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

U siamské kočky se zažilo označení „kočka – pes“, vzhledem k chování, které je charakteristické spíše pro psy nežli kočky. Siamská kočka se dá totiž do jisté míry vycvičit a má ve zvyku následovat svého pána na každém kroku. Velmi nepřesně se dá siamská kočka nazvat jako to nejlepší z obou domácích zvířat, tedy pes v kočičím těle.

 

Základní parametry aneb kočka v číslech

Velikostně, a tedy i váhově, spadá siamská kočka do kategorie, která je nám nejznámější. Hmotnost kočky se pohybuje obvykle mezi 2,5 až 4,5 kilogramy, zatímco kocouři váží mezi 4 až 6 kilogramy.
Věk dožití je u koček siamských uváděn v širokém rozmezí. Některé zdroje dokonce zmiňují krásných 20 let. Takové číslo se ale nikdy nedá určit předem, vzhledem k množství faktorů, které výsledný věk ovlivňují.

 

Historie aneb kdy a kde

Tato krátkosrstá kočka je, v porovnání s ostatními, velice starým kočičím plemenem. Její historie sahá až do 14. století.

Název této kočičí rasy vychází z historického pojmenování nynějšího Turecka – Siam. Právě odtamtud pochází plemeno siamské kočky. To vzniklo díky hojnému křížení koček, které tam v té době probíhalo.

Do západního světa se ale plemeno dostalo až ke konci 19. století.


Povaha aneb psí kočka

Siamské kočky jsou velice inteligentní, což umožňuje je do jisté míry vycvičit – stejně jako psa. Výcvik zaměstnává jejich mysl, což je u takto chytrých koček žádoucí. Žádný povel ale nelze kočce nutit.

Kočky siamského plemene jsou velmi společenské a rády projevují svou osobnost i emoce.

Nemají rády samotu. Pokud tedy nemá majitel moc času, který může trávit s kočkou doma, je na zvážení, zda jí nepořídit kočičí společnost. Ideálním stavem by bylo pořídit si druhou siamskou kočku. Vzhledem k odlišnosti povahy od jiných plemen by jedna siamská kočka tu druhou chápala nejlépe.

Siamské kočky jsou vlídné k ostatním zvířatům, ať už jiným kočkám nebo psům.

Jsou také ideální pro rodinu s dětmi. Stejně jako psi, i siamské kočky si s dětmi rády hrají.

 

Každodenní život a péče

Siamská kočka může být chována v bytě, ale nepohrdne ani trávením času na zahradě. Záleží, na co je kočka zvyklá a naučená. Rozhodně ale není vhodné toto plemeno chovat venku celoročně! Siamské kočky jsou teplomilné a jejich srst není uzpůsobená nízkým teplotám. I proto si siamské kočky doma oblíbí místo někde na vyhřátém parapetu nebo u topení.

Vzhledem k možnosti výcviku je siamská kočka vhodným adeptem na venčení na vodítku. Samozřejmě je ale třeba to vyzkoušet s konkrétní kočkou. Některé se to může líbit, jiné nemusí.

S krátkou srstí není práce přespříliš. Stačí ji občas vyčesat speciálním kartáčem, aby se necuchala.

Samozřejmostí jsou pravidelné návštěvy veterináře.

 

Siamská kočka je ideální pro někoho, kdo touží po psovi, ale nevejde se mu do bytu. Stejně tak jako je vhodná pro milovníka koček, který hledá plemeno s mírnější a dobromyslnou povahou. Zkrátka pokud člověk vyloženě neprahne po nejvyšším stupni huňatosti, a má dostatek času, který kočce může věnovat, siamská kočka bude vhodnou volbou.