Sibiřská kočka

Bezedná miska
Sibiřská kočka

Tato kočka se řadí mezi středně velká plemena a hodí se téměř do každé rodiny. Zamilujete si ji díky její přátelské a „psí“ povaze. Sibiřská kočka miluje svou rodinu natolik, že s ní ráda cestuje i na dovolené, je tedy velmi přizpůsobivá, což je u koček vzácná a úžasná vlastnost.

 

Základní parametry aneb celkové shrnutí

Sibiřské kočky jsou středně veliké. Samice váží kolem 5 kg, samci jsou robustnější a dosahují kolem 7kg i více.

Tato kočka je dlouhověká, dožívá se 15-20 let, což samozřejmě velmi ovlivňuje spousta faktorů. Je to mladé, nepřešlechťované plemeno, a navíc pocházející ze Sibiře, těší se tak většinou dobrému zdraví.

Cena za kotě se pohybuje kolem 17 000,-. Myslete na to, že i u tohoto plemeno, ostatně jako u všech zvířat se prodávají i kočky bez průkazu původu. Tyto kočky nemusí být čistokrevné, nemusí odpovídat povaha ani vzhled a nejsme si jisti jejím zdravím, vždy je lepší dbát na výběr chovatele a kočky s průkazem původu.

Sibiřská kočka vznikla samovolně bez lidského zásahu, od 80. let minulého století už je chována cíleně.

polodlouhou, voděodolnou a huňatou srst. Je veliký rozdíl mezi délkou chlupů v zimě a v létě.


Historie aneb přirozená rasa

Jak je již napsáno výše, tato kočka se považuje za tzv. přirozenou rasu, protože vznikla sama z divokých koček, ne cíleným křížením, a to v Rusku.

Rusové, kteří v 16. století začali osidlovat Sibiř s sebou přivezli své kočky. Ty se však musely přizpůsobit tamějšímu, ne příliš přátelskému počasí, a tak jim začala narůstat dlouhá a hustá srst. Tyto kočky se zpočátku nazývaly „ruské dlouhosrsté“.

Posuneme se dále do 80.let minulého století, kdy se toto plemeno začalo chovat cíleně pod názvem „sibiřská lesní kočka“. Její chov byl nejprve zkoušen v NDR, poté byla převezena do Ameriky a zároveň ji začali šlechtit i v Rusku. V roce 1991 byla přejmenována na „sibiřskou kočku“ a v roce 1992 bylo plemeno oficiálně uznáno světovou federací.


Povaha aneb člen rodiny

Sibiřská kočka se stane věrným členem rodiny. Je velmi přátelská a vnímavá. Miluje své majitele nadevše. Je opravdu hravá a komunikativní, ráda si „povídá“, občas vydává i zvuky připomínající štěknutí.

Je velmi přátelská, což ale znamená, že nemá ráda samotu. Pokud si ji chcete pořídit myslete na to, že je potřeba se ji opravdu věnovat a ideálně ji pořídit ještě nějakou kámošku. Sibiřská kočka má ráda společnost i jiných zvířat, skamarádí se i s pejskem.

Tím, že je hravá, potřebuje hodně hraček a vzruchů, nejraději si hraje večer a v noci, pochází z divokých koček, tak kdy jindy by byl nejlepší čas k lovu.

Je opravdu milující, ale nemusí být nutně extrémně mazlivá. Jako každá kočka má ráda svůj prostor, i když ve vaši přítomnosti je šťastná, nemusí k vám být „nalepená“.

Její velikou výhodou je to, že je přizpůsobivá. Snese změny bydlení i to, když s Vámi vyjede třeba na dovolenou, protože chce být se svými páníčky. Když ji navíc zajistíte dostatek aktivit, hraček a třeba nějaké to šplhání, její radost bude vaší odměnou.


Každodenní život aneb nenáročná péče

Ačkoli má sibiřská kočka polodlouhou srst, na údržbu je naštěstí nenáročná. Srst stačí přes rok jednou za týden vyčesat. Větší pozornost potřebuje v době línání, ostatně jako i jiná zvířata, převážně na jaře je třeba ji vyčesávat vícekrát za týden, protože se jí chlupy zacuchávají. Toto plemeno má srst samočistící, nesmí se tedy koupat, aby se nenarušila její funkce. Tím, že pochází ze Sibiře, nesnese moc velké teplo, na to je třeba v zimě myslet, abyste neměli přetopený byt. Drápky stačí stříhat zhruba jednou měsíčně podle toho, jak si je sama na různých škrabadlech zkracuje.

Jak už bylo zmíněno, je velmi hravá a aktivní. Sibiřská kočka bude spíše šťastnější v domě s přístupem na zahradu i dovnitř. Venku se pořádně vyřádí, občas Vám domů přinese nějaký úlovek, a pak bude spokojeně odpočívat doma ve Vaší přítomnosti. Pokud ji plánujete mít v bytě, je velmi důležité zamyslet se, jestli ji dokážete nabídnout dostatečný prostor a aktivity.

Shrnutí aneb je sibiřka vhodná právě pro vás?

Sibiřská kočka je větší plemeno s delší srstí, která je odolná, má dobré zdraví a dožívá se vysokého věku.

Svou rodinu si zamiluje a je ochotna s ní jezdit i na výlety, snese změny, ale ne samotu.

Je velmi aktivní a hravá, miluje šplhání, dovádění a ke svému životu potřebuje pohyb. Dům se zahradou je ideální, naučí se také chodit na procházky na postroji. Připravte se na to, že její aktivní nálada přichází večer a v noci. Pokud ji dopřejete dostatek pohybu a aktivit, bude šťastná.

Její srst je nenáročná, pravidelné vyčesávání a kvalitní strava ji bude stačit, se zbytkem si poradí. V létě se navíc srst změní a péči skoro žádnou nepotřebuje.

Je to parťák a slýcháme ji pod přezdívkou „kočkopes“.