Sphynx

Bezedná miska
Sphynx

Sphynx je známá pro svůj unikátní vzhled. Její absence srsti je důvodem, proč je toto plemeno často nazýváno „kočka naháč“. A důvodem, proč je častou volbou alergiků. Některým se tato vrásčitá ušatá kočka nelíbí, jiní její vzhled, a plemeno obecně, přímo zbožňují.

 

Kočka v číslech

Plemeno sphynx je plemenem středně velkým, kdy kočky obvykle váží mezi 3,5 až 7 kg. Záleží především na pohlaví a genech (zjednodušeně – jak velcí byli rodiče).

Dožívají se přibližně 14 let. Jde ale pouze o statistiku. Věk dožití závisí na mnohých faktorech, kterými jsou opět geny nebo například životní prostřední, kvalita stravy či zdravotní stav. Kočka může žít o něco kratší dobu, ale i delší.


Vznik plemene aneb historie „nahé“ kočky

Bezsrsté kočky jsou známy již po celá staletí. Údajně je chovali už Aztékové. Sphynx je ale prvním plemenem, které bylo pro svůj vzhled vyšlechtěno záměrně.

Počátek tohoto konkrétního šlechtění začal roku 1966 v kanadském Ontariu, načež vznikla podoba kočky sphynx, jak ji známe dnes.

 

Povaha aneb přátelský „závislák“

Kočka plemene Sphynx svou povahou připomíná vlastnosti psa. Na svého pána či svou rodinu se poměrně rychle upne a začne se na ně fixovat.

Má velice společenskou povahu. To znamená, že je velice vázaná na svého pána nebo svou rodinu a vyžaduje častou pozornost. Čili je vhodná k někomu, kdo není v práci od nevidím do nevidím, ale má na svou kočku přes den více času.

Je velice loajální. To se projevuje například tím, že doprovází svého pána po bytě na každém jeho kroku, jako to dělávají právě psi.

Je přátelská a hravá. Tyto vlastnosti projevuje i k dalším druhům zvířat a dětem.

 

Míra nahoty a sálající teplo

Kočka sphynx není naháčem v tom pravém slova smyslu. Její tělo je pokryto vrstvou chlupů – spíše chloupků. Ty jsou velice krátké a jemné. Co kočka ale postrádá zcela, jsou vousky a řasy.

Její teplota je o něco vyšší než u ostatních koček, proto je velice hřejivá na dotek.


Každodenní život aneb ideální podmínky chovu sphynx

Vzhledem k její „nahotě“ se rozhodně nejedná o kočku vhodnou pro venkovní chov. Bude spokojená v teple domova, po boku své rodiny.

Bývá první volbou pro alergiky, ačkoliv není zcela hypoalergenní. Kočky totiž produkují alergeny i bez chlupů, a to ve slinách. I tak je jich ale u sphynx méně než u běžně chlupatých koček, proto alergikům nevadí tolik.

Pokud si ale alergik či astmatik hodlá pořídit sphynx či jinou kočku, měl by s daným plemenem strávit několik hodin, aby zjistil, zda i právě pro něj je daný typ kočky vhodný.

S častým koupáním většinou ale alergikům plemeno sphynx nevadí.

Koupání kočky sphynx ale nemine žádného chovatele. Kočky tohoto plemene se totiž po celém těle potí, a proto je třeba je pravidelně koupat či je omývat (např. houbou), aby se vyloučené látky smyly z kočičího povrchu.

Pořídit si mazlíčka znamená závazek. I přesto, že je kočce třeba věnovat o něco méně času než psovi, není bezúdržbová. Obzvlášť, jedná-li se o kočku, která se svou povahou právě psovi podobá.

Alternativou lidské absence v domácnosti je pořídit ke kočce jinou kočku nebo i psa. Toto řešení ale přítomnost lidské rodiny nenahradí zcela, pouze utlumí důsledky.

Pokud by majitel kočky býval dlouho pryč a kočka byla často zcela sama, mohlo by to vést k úzkostem, depresím, poruchám chování a následně i psychosomatickým problémům.

 

Plemeno sphynx je vrásčité a vzhledově zkrátka nezvyklé. Lidí, kteří si tento vzhled zamilovali, je ale nespočet. Stejně jako chovatelů a nadšenců do tohoto plemene, které láká svou přátelskou, loajální povahou. Kočka sphynx je plemeno vděčné, pokud má jeho majitel čas na společně trávené chvíle. Pak jde o ideální parametry soužití.