Správné stravování králíků

Bezedná miska
Správné stravování králíků

Spousta z nás má v hlavě obrázek, že králík se stravuje mrkví a salátem. To jsou ale spíše doplňkové složky králičí potravy. Krmivo, které bychom měli domácím králíkům poskytnout, by se mělo skládat z několika komponentů, přičemž každá plní určitou funkci a dohromady tvoří hodnotnou výživu pro naše mazlíčky.

 

Seno jako základní složka krmiva

K senu by měl mít každý králík v podstatě neomezený přístup. Seno je totiž důležité pro dobré trávení a obsahuje spoustu vlákniny, která by měla tvořit základ králičí stravy.

Seno, které svým domácím mazlíčkům podáváme, by mělo mít nazelenalou barvu a mělo by vonět. Tyto vlastnosti svědčí o kvalitě sena a o přítomnosti potřebných živin. Žluté seno je známkou přesušení a tedy nedostatku živin, které svému králíkovi chceme dopřát. Vůně navíc králíka naláká, aby se do sena s chutí pustil a načerpal z něj tak více vlákniny a vitaminů.

Největší výživovou hodnotu má seno jetelové a vojtěškové. Nejdostupnější je seno luční, které je ale také senem kvalitním. Záleží samozřejmě na složení kupovaného sena, ideální je seno s příměsí lučních bylin.


Jadrné krmivo jako druhý základ

Jadrné krmivo čili obilniny jsou druhou nejdůležitější složkou stravy králíků. Tohoto typu krmiva existuje mnoho druhů a výběr toho správného závisí na váhové kategorii i druhu králíka.

Oves podporuje libido samců a u samic pozitivně podporuje plodnost a následnou tvorbu mléka pro její malé. Také se kladně projevuje na kvalitě srsti králíků.

Ječmen je vhodný pro vykrmení. Tedy pro mladé králíky a březí či kojící králičí samice.

Žito a nadýmající pšenice nejsou vhodnými adepty pro zařazení do krmiva našich mazlíčků.

Pečivo také není do obživy našich mazlíčků vhodné přidávat. Ani v suché, tvrdší podobě. Obsahuje příliš mnoho škrobu, který způsobuje trávicí potíže.


Zelené krmivo jako sezónní strava

Zeleným krmivem je myšlena čerstvá tráva a byliny (především jetel a vojtěška). Krmí se jím standardně od jara do podzimu, tedy v období, kdy zeleň roste. 

Zelené krmivo se dá koupit i zabalené, většinou v podobě ovsa. Nicméně je ideální, pokud je to pro chovatele možné, aby alespoň párkrát do týdne natrhal v okolí svého domova nebo kdesi na procházce čerstvou trávu a pokud možno jetel či vojtěšku. Neměli bychom tyto „ingredience“ ale trhat podél silnic (kde je tráva znečištěná výpary aut) či například ve frekventovaných městských parcích (kde vykonává potřebu jeden pes vedle druhého, což do jídelníčku našeho králíka zařadit úplně nechceme).

Zelené krmivo se nesmí zapařit, protože to králíky nadýmá a takový stav je pro něj života ohrožující. To znamená, že není dobré čerstvou tzv. píci skladovat v nějaké nádobě do zásoby.

Tráva (a byliny) potřebují dýchat, čili správným postupem je dát králíkovi do kotce menší množství píce a načechrat ji, aby byla provzdušněná a nezapařila se.

Vhodným doplňkem stravy jsou i větvičky z ovocných nebo smrkových stromů. Na těch si králík může brousit své hlodavé zuby.

Přihodit do stravy našeho hlodavčího mazlíčka můžeme i listy, například od ředkviček, kedlubny, jahod či květáku.


Ovoce a zelenina jako doplňková složka stravy

Tento typ krmení by měl být v králičí obživě zastoupen, neměl by ale fungovat jako hlavní složka potravy. Větší množství zeleniny vede u králíků k průjmům a zhoršenému trávení, zatímco ovoce v sobě nese spoustu cukru, což králíkům škodí. Sušené ovoce je ještě více cukernaté, než to čerstvé, čili sušená forma ovoce by měla být vynechána úplně.

Co se týče zeleniny, nejvhodnějšími druhy jsou mrkev, brambory, řepa nebo salát. Obsahují velké množství vlákniny a vitaminů a zpestřují králičí jídelníček svou chutí a šťavnatostí. U brambor je třeba si dávat pozor na klíčky, obsahují totiž jedovaté látky.

Z ovoce je ideální králíkovi nastrouhat jablko nebo hrušku, ale bez semínek. Maximální denní dávkou by měla být jedna lžíce.

Zelenina i ovoce obsahují vodu a králík při jejich konzumaci může méně pít. To je ale v pořádku, vzhledem k tomu, že vodu přijímá stejně, pouze z jiného zdroje.

Zelenina, a především ovoce, by měli být brány spíše jako doplněk stravy nebo pamlsek, nikoli jako větší součást každodenní potravy.


Granulovaná krmiva jako hlavní či doplňková potrava

Granulovaná potrava pro králíky je dostupná ve dvou typech. Buďto se vedle sena a vody stává hlavní a jedinou obživou nebo je určena pouze k doplnění pestré stravy.

Tzv. kompletní krmná směs obsahuje všechny potřebné výživové složky, které králík potřebuje a spolu se senem tvoří kompletní obživu. Jakákoli doplňková či jiná strava by v kombinaci s tímto typem směsi mohla uškodit, protože veškeré potřebné komponenty krmivo již obsahuje. Chovatel si volbou tohoto krmiva ušetří starost o správné krmné dávky všech různých typů krmiv a jejich doplňkových složek. Kvalitní zpracované kompletní krmivo je samozřejmě o něco dražší než negranulovaná strava. Je ale na každém majiteli, čemu dává přednost. Samozřejmě vždy přihlížejíc k zájmu svého domácího hlodavce.

Doplňková krmná směs v podobě granulí je naopak pouhým přilepšujícím doplňkem stravy složené jinak ze sena, jádra i zeleného krmiva.

U výběru granulovaných krmiv je opět potřeba dbát na správný výběr. Březí samice a samec ve vývinu budou například potřebovat jiné nutriční hodnoty, tedy jiný typ krmiva.

Měli bychom dávat pozor na granule, které jsou pokryté prachem, jenž se může z granulí tvořit. Následně je třeba granule prosít, aby se z nich prach dostal a nezpůsobil králíkovi dýchací obtíže.


Každé zakoupené balení krmiva obsahuje rozpis krmných dávek a doporučení. Možností, jak svého králíka stravovat je ale poměrně hodně, a proto se neváhejte poradit s veterinářem o tom, jaká varianta je nejvhodnější právě pro vašeho mazlíčka. Jedno krmivo ideální pro jednoho králíka nemusí být vhodné pro králíka jiného, a je tedy v pořádku se na vhodnou stravu zeptat.