Tosa-Inu

Bezedná miska
Tosa-Inu

Tento psí obřík dosahující až 90 kilo je skvělým společníkem do rodiny s dětmi a je to mazlící společník. I když budí veliký respekt, a tak skvěle ohlídá dům se zahradou, stejně se k Vám nejradši schoulí doma a projeví Vám tak svou láskyplnost.

 

Tosa-inu v číslech

Řadí se mezi opravdu velká psí plemena, váží až 90 kg a výškou dosahuje až 61 cm.

Již ve 14. století se vyskytovali psi podobní Tosa-Inu, to dnešní plemeno vzhledem i podobou vzniklo v 1. pol. 20. století.

Patří do skupiny FCI II společně s pinči, knírači, plemeny molossoidními a švýcarštími salašnickými psy.

Historie aneb klenot Japonska

První psi, kteří se podobali Tosa-Inu byli spatřeni již ve 14. století. Tito psi se používali na psích zápasech ve stylu sumo. Cvičili je samotní samurajové a v boji nešlo o to druhého psa zabít, ale povalit ho/znehybnit bez kousání, a tím protivníka porazit. Samurajové se údajně sami jejich “chvaty” inspirovali k vlastním bojům. Do zápasů byli přihlašování pouze psi (samci), fenky byly ochránkyně samurajských rodin.

Tosa-Inu v celé své kráse a temperamentu jak ji známe dnes vznikla ve 1. pol. 20. století na ostrově Shikoku v provincii Tosa v Japonsku. Od roku 1872 začalo křížení plemene Shikoku Inu postupně s několika plemeny pro dosažení požadovaného výsledku. Do křížení byl vybrán buldok, mastif, německý ohař, německá doga, bulteriér a nakonec bernardýn. V roce 1930 bylo toto plemeno oficiálně uznané jako Tosa-Inu.

Toto plemeno je v Japonsku dodnes velmi uznávané, je to vlastně takový japonský klenot. Můžeme ho také najít pod názvem japonský mastif, japonská doga nebo tosa ken. V Japonsku se dnes používá na hlídání hranic a jako policejní pes, v Americe je často chován ke canisterapeutickým účelům.

Povaha aneb majestátní obřík

Tosa-Inu má v sobě přirozený hlídací instinkt, bude tedy automaticky hlídat svou rodinu a obydlí, aniž byste ji to museli učit. Její přirozeností však není štěkat, aby ji bylo slyšet, naopak je to tichý majestátní obřík, který má o všem přehled a budí respekt svým vzhledem. Avšak pozor, není to pes do kotce. Je velmi oddaná, inteligentní a navázaná na své páníčky. Proto je pro ni důležité, aby spala s Vámi uvnitř pro její klid a přirozenost.

Určitě se nehodí pro začátečníky, co se výcviku týče, potřebuje důslednost. Tosa-Inu se doporučuje pouze zkušeným chovatelům, kteří vědí, jak ji láskyplně, ale důsledně naučit chodit na vodítku apod.. Není to agresivní plemeno, naopak velmi tiché, ale inteligentní. Co se naučí, už nezapomíná, tato poučka však platí u pozitivních věcí, ale i u těch negativních, jakmile uděláte chybu, bude si ji pamatovat. Při dobrém vedení je to opravdu skvělý společník i do rodiny s dětmi, bude si s nimi hrát a u toho je potřeba vždy dospělého dozoru, přeci jen devadesáti-kilový obřík může nechtěně ublížit tak malému tvorovi, jako je dítě.

Svou rodinu bude milovat, k cizím lidem si však díky její důstojnosti bude držet odstup. Pokud budou paníčci cizí lidi respektovat, bude je respektovat také, ale neočekávejte, že se bude ihned vrhat do náručí všeho živého. K cizím pejskům se hodí, ale pozor na stejná pohlaví, může tam vznikat pře o dominanci.

Ačkoli je to opravdu veliké plemeno, můžete ji mít i v bytě. Což bude samozřejmě vyžadovat dostatek pohybu, procházky a různé aktivity.

Péče a zdraví aneb zdravé plemeno

Tosa-Inu není vůbec náročná, co se péče týče. Má krátkou srst, kterou stačí 1x týdně vyčesat gumovou rukavicí, aby se zbavila přebytečných vypadaných chlupů. Pokud ji bude potřeba vykoupat, je dobré zvolit šampon pro suchou pokožku.

V útlém věku je opravdu důležité dávat pozor na její klidný vývoj. Je to obrovské plemeno, kde je třeba hlídat, jak roste. Ze začátku postačí jen krátké procházky, dokud můžete noste ji do a ze schodů, zabraňte přílišnému dovádění apod.. kostra každého pejska se vyvíjí do 18 měsíců a samozřejmě u velikých plemen, které rostou rychle je na to třeba myslet o to víc. S tím souvisí i náchylnost k dysplazii loketního a kyčelního kloubu, kterou je třeba hlídat.

Díky své váze trpí na otlaky, předejdete tomu krásným měkoučkým pelíškem. :-)

 

Je Tosa-Inu vhodná právě pro Vás?

 

  • Je vhodná do rukou zkušeného majitele, který už chápe výchovu psa, nehodí se k začátečníkům
  • Veliký pes, který chce ale spát tam, kde spíte Vy, ať už v bytě, nebo v domečku
  • Péče o ni není náročná, nevyžaduje extrémně moc pohybu, srst je třeba jednou za čas vyčesat a hlídat správný a klidný vývoj.
  • Majestátní, důstojné a inteligentní plemeno, které tiše pozoruje vše, co sem kolem něj děje, nebývá však primárně agresivní
  • Cizí lidi nemusí, ale pokud je respektují páníčci, bude je respektovat také.

Hodí se do rodiny s dětmi, jen je třeba přítomnosti dospělé osoby kvůli její váze