Výcvik psů: výchova štěněte

Bezedná miska
Výcvik psů: výchova štěněte
Výcvik psů: výchova štěněte -  BEZEDNAMISKA.CZ

Jestli jste si na prázdniny pořídili štěňátko, tak je ten správný čas si s ním přestat jen hrát a začít cvičit. Jak na základní povely? Zvládnete to sami, nebo potřebujete odbornou pomoc?

Příprava na výcvik

1.      Pamlsky noste zásadně v levé kapse. To proto, aby si zvykl, že se chodí (nebo sedí) na levé straně.

2.      Mějte dostatek pamlsků za odměnu, ale hlídejte si maximální možné množství za den.

3.       Při každém cvičení nezapomínejte na pravidelné pauzy na oddych a na hraní, aby si pejsek mohl odpočinout.

4.      Přibalte si trpělivost a pevné nervy

Povel SEDNI

První způsob výuky povelu „sedni“ je při podávání krmiva. Vždy, když dáváte pejskovi pamlsek, nebo misku granulemi, dejte mu misku o trochu výš, než je on. To ho přinutí, aby si sednul. Těsně před tím, než tak udělá, musíte jasně a zřetelně vyřknout povel „sedni“. Pokud učíte pejska sedět, dávejte pozor, jakým způsobem to dělá. Někteří mají sklon k sezení na boku.

Druhým způsobem naučíte svého mazlíčka sedět Vám z boku nohy, ne ze předu. Jednu ruku přiložte na záda psa v oblasti zhruba 20 cm od kořenu ocasu – dle velikosti psa. V druhé ruce držte napnuté vodítko tak, aby si pes namísto sednutí nelehl. Zlehka přitlačte na záda a řekněte povel. Pes si sedne, načež ho opravdu radostně pochvalte, aby poznal, že to udělal správně.

Povel LEHNI

Povel „lehni“ se Vám bude velice hodit hlavně při vyšetřeních u veterinárního lékaře. Psa naučíte ležet z povelu „sedni“, když mu vezmete přední tlapy a pomalu je položíte na zem tak, dokud si nelehne. Nezapomeňte na zřetelné vyřknutí daného povelu. Druhou rukou si pomůžete mírnému přitlačení na jeho záda. Až se dostane do dané polohy, bouřlivě ho pochvalte a odměňte pamlskem. Další možností je pejska posadit a zároveň s vyřknutí povelu lehni vést pamlsek připravený v ruce směrem od jeho hlavy k zemi. Tím si sám od sebe lehne, jelikož chce pamlsek. Opět ho musíte velmi pochválit!

Povel KE MNĚ

Pokud potřebujete pejska odvolat od podnětu – ze silnice, od jiného zvířete a podobně, rozhodně potřebujete ovládat tento cvik.

„Ke mně“ můžete začít cvičit, až když je štěňátko zvyklé na zavolání na své jméno. Přiběhnutí k Vám by mělo být rychlé, jednoznačné a bez rozmýšlení.

Pro začátek oslovte psa jeho jménem, a pokud se rozeběhne, zavolejte na něj „Ke mně!“. Poté co k Vám přijde, přidejte povel „sedni“, nebo mu dejte pamlsek nad úroveň hlavy a on si sám automaticky sedne. Několikrát opakujte.

 

Povel ZŮSTAŇ

Povel „zůstaň“ může být z povelu „sedni“, nebo „lehni“. Využijete ho například při nakupování, aby na Vás pejsek počkal, nebo když připravujete krmení a chcete, aby vyčkal na Váš povel.

Pokud dáváte povel „zůstaň“ z lehu, podaří se Vám pravděpodobně lépe, jelikož se pejskovi hůře vstává, než ze sedu a tak máte více času na to ho v této pozici udržet. Důležité je nejdříve cvičit v domácím prostředí, kde ho nic neruší. Poté můžete zkoušet i v rušnějším prostředí.

Po vyslovení povelu ustupte nejdříve o pár kroků a po chvíli se vraťte zpět. Pokud pejsek vydržel ve své poloze celou dobu, pochvalte ho a dejte mu například kousek sušeného masa. V druhé fázi začněte okolo pejska chodit a zabočovat do různých stran, aby si zvykl, že od něj odcházíte. Když i to zvládne, zkoušejte delší vzdálenosti. Zkuste od něj i popoběhnout, aby si nezvykl, že jen při pomalé chůzi musí zůstat.