Výmarský ohař

Bezedná miska
Výmarský ohař

Je to středně velký až velký pes, kdy feny váží kolem 25-35 kg a měří cca 60 cm, psi dosahují až 40 kg a měří kolem 65 cm. Máme dva typy výmarského ohaře, který se dělí podle typu srsti - krátkosrstý a dlouhosrstý.

 

“Výmarák” v číslech

Je to středně velký až velký pes, kdy feny váží kolem 25-35 kg a měří cca 60 cm, psi dosahují až 40 kg a měří kolem 65 cm.

Máme dva typy výmarského ohaře, který se dělí podle typu srsti - krátkosrstý a dlouhosrstý.

Spadá do skupiny FCI VII - Ohaři.

Je to nejstarší plemeno z ohařů, protože je jeho chov čistý už od roku 1897, tzn, že od tohoto roku nebyla do šlechtění přidána žádná jiná plemena.


Historie aneb zahaleno tajemstvím

O výmarském ohaři můžeme slýchat, že je to nejstarší německý ohař, protože víme, že od konce 19. století byl šlechtěn čistě, avšak jeho dřívější historie je spíše odhad, zahalený v roušce tajemství.

V průběhu staletí se měnily i způsoby lovu, lovečtí psi doprovázeli šlechtice a pomáhali jim například k přinášení sestřelených zvířat, vyhledání zvěře apod.. Je známé, že do každého panství a ke každému šlechticovi patřila smečka loveckých psů. Není jisté, kdy přesně vznikl původní ohař, první domněnky se nesou do 17. století, kdy vznikl obraz malíře Van Dycka se psem šedého zbarvení, můžeme však jen spekulovat, zda to byl předek dnešního ohaře.

 

První jasné důkazy o chovu výmarského ohaře se objevují koncem 18. století, kdy je na svém dvoře choval Karel August z Výmaru. Je více než pravděpodobné, že nebyl jediným šlechtickým chovatelem těchto elegantních psů skvělých pro lov.

V roce 1897 vznikl v Německu jedinečný Spolek pro chov výmarských ohařů. Ten byl založen proto, aby dohlížel na čisté křížení tohoto plemena a majitelem výmarského ohaře mohl být pouze člen tohoto klubu. Od té doby byla vedená plemenná kniha a můžeme říct, že je to jeden z nejstarších ohařů, protože od tohoto roku nebylo do křížení zařazeno žádné další plemeno.

Německo si čistý chov velmi chránilo, v roce 1935 byl sepsán oficiální standart plemene. Rozšíření “výmaráka” se povedlo až v roce 1938 konkrétně do USA.

Dnes je to velmi oblíbené plemeno, které se vyskytuje po celém světe a nejčastěji se používá právě pro lov.

Povaha aneb lovecký temperament

Jak již napovídá historie, toto plemeno je skvělé k lovu a má v sobě velmi hluboce zakořeněné lovecké geny. S tím souvisí spousty úžasných vlastností, které je však potřeba znát dopředu, jako například přirozená inteligence, bystrost, skvělý čich, vytrvalost, spousty energie, poslušnost a respekt ke svému páníčkovi a další.

Výmarský ohař je opravdový elegán, nádherná šedostříbrná srst, krásná stavba těla a dokonalý výraz se stává v dnešní době více a více oblíbeným nejen u myslivců, ale i v aktivních rodinách. Třeba v USA se jeho úžasné vlastnosti využívají také pro záchranářství, jako policejní psi i k vyhledávání drog.

Je tedy jasné, že jeho skvělé geny a instinkty mají hodně využití, souvisí s tím také ale jeho veliká potřeba aktivity, lovecký pud a temperament. Zkrátka není to pes na gauč.

Výmarák je známý svou věrností pro svého pána. Je to pes jednoho páníčka, co to znamená v praxi? Při správném, pravidelném, důsledném, ale nikoli tvrdém výcviku si ke svému panáčkovi vybuduje dokonalou úctu, respekt a lásku. Je to milující pes, který bude páníčkovi věrný a poslechne ho, ostatní členy domácnosti bude tolerovat, hrát si s nimi, ale rozhodně je nebude považovat za své pány, které by poslechl na 100%.

Pokud si plánujete pořídit výmarského ohaře jako rodinného mazlíčka, nepočítejte s tím, že bude se všemi členy domácnosti jednat stejně. Můžeme se na toto téma podívat ve dvou rovinách. Na jedné straně je to velmi aktivní pes, který potřebuje trávit hodiny venku a je věrný jednomu pánovi, na straně druhé je to milující a přátelské plemeno, které svou lásku dokáže rozdat více než jednomu člověku. Při pořizování je tedy nutné zvážit, zda se mu dokážete dostatečně věnovat ať už po aktivní stránce, tak i té výcvikové. Určitě ocení, pokud se budete věnovat nějakému konkrétnímu zaměření, určitě Vám to utvoří ještě více pevný a vřelý vztah. Je to tedy plemeno pro zkušeného chovatele.

Srst aneb šedostříbrná elegance

Výmarského ohaře potkáme s krátkou nebo dlouhou srstí, zbarvení mají ale stejné. Chlubí se svou nádhernou šedostříbrnou, modrošedou, myšo-šedou nebo srnčí barvou.

Krátkosrstí psi nemají podsadu, ve výjimečných případech se může objevit ve velmi malém množství. Srst je trochu delší a hustší, než to bývá obvyklé u jiných loveckých plemen. Srst je hustá a silná, aby měla dobré krycí vlastnosti a hladce přiléhá na kůži.

Dlouhosrstí psi mají chlupy rovné nebo lehce zvlněné. Srst je jemná a dlouhá, podsada se může a nemusí vyskytovat. Delší srst se objevuje na krku, hrudníku a břiše, na uších se objevují “závěsy” a na končetinách se tvoří “kalhoty”.

Péče o srst není moc náročná ani u jedné varianty. Je tzv. samočistící, v praxi to znamená, že nečistoty na srsti uschnou a pak opadají, jestli venku nebo uvnitř, to už záleží kdy stihne srst uschnout. Koupat je stačí dle potřeby. Co se vyčesávání týče, u dlouhosrstých logicky zabere více času, ale u obou dvou variant stačí vyčesat jednou týdně, zamezíte tak opadávání uvolněných chlupů doma srst bude více prospívat.

Ostatní péče je běžná, jako u ostatních. Je třeba kontrolovat pravidelně uši, jestli tam nemá zánět nebo nejsou více znečištěné, pokud by se pejsek třepal a ošíval hlavou, bude mu něco vadit a můžete řešit s veterinářem. Dále pravidelně kontrolujte oči a zastřihávejte drápky.

Zdraví aneb na co myslet dopředu

Výmarští ohaři netrpí na žádná závažná onemocnění, jsou to víceméně zdraví psi, kteří se dožívají zhruba 12 let. Samozřejmě jako u kteréhokoli jiného plemene, i u výmaráků jsou nemoci, které se objevují častěji a o kterých je dobré dopředu vědět a případně včas řešit.

Nejčastěji se vyskytuje onemocnění pohybového aparátu jako je dysplazie různých kloubů, dále se objevuje snížená funkce štítné žlázy a různé oční choroby.

Dále se můžete setkat s rizikem torze žaludku. Je to riziko u všech větších plemen a jedná se o zauzlení žaludku, kdy následky mohou být velmi vážné až smrtelné. Torzi se dá však předejít, myslete na to, aby měl pejsek dostatečný a alespoň 2 hodinový klidový režim po jídle. Veliká aktivita s plným žaludkem je největší riziko.

Výmarský ohař pro a proti

PRO

  • Skvělý lovec
  • Výborný instinkt, vysoká inteligence, skvělý čich a oddanost pánovi
  • Všestranné využití na různé sporty a aktivity
  • Nenáročná péče o srst
  • Hodí se na hlídání domu
  • Má úžasné charisma
  • Elegantní vzhled
  • Skvělé zdraví, odolnost vůči počasí

PROTI

  • Pouze pro zkušené chovatele
  • Velmi aktivní plemeno, skvělé do aktivní rodiny, ale nehodí se jako mazlíček na gauč
  • Silný lovecký instinkt
  • Rád zkouší, o mu projde
  • Odnaučit kousání do všeho po cestě je náročnější, než u jiných plemen