Welsh Corgi Pembroke

Bezedná miska
Welsh Corgi Pembroke

Tzv. velškorgi je znám především pro své krátké nohy a oblibu u Alžběty II., která je tomuto plemenu věrná již od svého dětství. Možná to někoho z vás překvapí, ale tento roztomilý pes nízkého vzrůstu je psem pasteveckým. Energie má požehnaně, umí zavrčet, ale své rodině je skvělým společníkem.

 

Obecně aneb co je Corgi

Welsh Corgi Pembroke pochází z jihozápadní oblasti ve Walesu, zvané Pembroke. Oficiální zemí původu je tedy Spojené království.
Ve Walesu byl vyšlechtěn k pastevectví, tedy aby pomáhal nahánět stáda ovcí nebo skotu. Pokud se mu některé ze zvířat chtělo zaběhnout, lehce ho kousnul do nohy. Jeho výška mu v tomto byla tedy přínosem.
Předky corgiho do Walesu přivezli pravděpodobně Vikingové, a to nejspíš už v 9. století. První záznamy o plemeni Welsh Corgiho jsou datovány do století 10.
Plemeno bylo uznáno již kolem roku 1920. Tehdy byl Pembroke Corgi ale zaznamenán společně s Cardigan Corgi jako jedno plemeno. Až roku 1934 bylo oficiálně standardizováno plemeno Pembroke Welsh Corgi.
Pojmenování Corgi vychází z velšského pojmu „cor gi“, znamenajícího „trpasličí pes“.
V anglickém originále zní celý název plemene „Pembroke Welsh Corgi“. V češtině jsme akorát změnili slovosled a vzniklo oficiální české pojmenování „Welsh Corgi Pembroke“. Dá se užít i počeštěný pojem „Velškorgi pembroke“. V češtině je běžně nejužívanější pojem „velškorgi“, zatímco v angličtině lidé volí pouhé „corgi“.


Pes v číslech

Standartní Welsh Corgi Pembroke dosahuje hmotnosti kolem 10 kilogramů. Fenky obvykle váží mezi 10 – 11 kg, zatímco hmotnost psů se pohybuje od 10 – 12 kg.
V kohoutku toto velšské plemeno měří pouhých 25 – 30 cm.
Výhodou malých plemen je, že s nimi jejich majitelé mohou strávit o něco delší dobu, čistě statisticky. Plemeno velškorgiho se v průměru dožívá 12 – 14 let.


Povaha plemene aneb přátelský hlídač

Corgi je velmi inteligentní pes. Někdy to může být i na obtíž, když pes své chytrosti využívá, aby si dělal ze svých páníčků srandu. Se správným vedením by tyto legrácky ale neměly překročit hranici. Je pouze třeba dát najevo, kdo je pánem koho.
Vždy je dobré určit hlavního pána, který bude psa primárně vychovávat. U corgiho je ale výhodou, že miluje každého člena své rodiny rovným dílem a neupíná se na jednoho konkrétního.
Je přátelský k ostatním zvířatům a dětem. Samozřejmě to ale záleží na socializaci. Přeci jen je každý živočich, včetně člověka, obezřetný, když se setká s něčím neznámým.
K cizím lidem bývá zpočátku nedůvěřivý a chová se obezřetně. Nebývá k nim ale nepřátelský.
Obecně je velškorgi velice veselý a hravý pes. Jakmile se ale za plotem objeví cizí lidé, neváhá na ně zaštěkat a ujímá se pozice vrchního hlídače pozemku.
Navzdory svým proporcím je velmi energický a aktivní, ostatně je to ovčácké plemeno. Člověk se mu zavděčí jakoukoli delší procházkou či psím sportem.


Každodenní život aneb zdraví, výchova a procházky

Díky své pastevecké nátuře vyžaduje pembroke jisté množství pohybu. Nepotřebuje denní aktivitu jako například německý ovčák, ale rozhodně se potřebuje každý den pořádně vyběhat. Jeho krátké nohy mu nebrání ve skocích ani ve výdrži. Dlouhé procházky bez vodítka jsou jistý ideál, ale baví ho i některé psí sporty, jako jsou například, představte si, agility.

Pouze u štěňat je třeba zamezovat vybíhání schodů a skákání, aby nedošlo k problémům se zády.

Corgi pembroke dobře reaguje na pamlsky, ale nelíbí se mu metoda trestů. Proto je vhodnější vést toto plemeno cestou pozitivního přístupu k výchově, avšak být důsledný a dát najevo neústupnost, když to situace vyžaduje. Obecně není výchova corgiho náročná jako u jiných pasteveckých plemen, ale vždy je třeba k výcviku přistupovat zodpovědně.

Každému inteligentnějšímu plemenu je dobré dopřávat kromě fyzického pohybu i aktivitu mentální. Je spousta malých her, které zaměstnají a lehce unaví pejskovu mysl, aby pak byl spokojenější a klidnější. Jde například o schované pamlsky, tedy zapojování čichu a pozornosti.

Corgi se snadno přizpůsobí životnímu stylu jeho majitele. Má ale tendenci často štěkat, proto je na každém potenciálním majiteli, aby uvážil, zda si vzít takové plemeno do bytu.

Welsh Corgi Pembroke je poměrně zdravé plemeno a neváže se k němu soubor typických chorob. Jako u každého psa, a každého jiného živočicha, se může nějaký zdravotní problém naskytnout, v tomto případě by to ale bylo spíše něco dědičného, což se dá snadněji sledovat, pokud má člověk psa s rodokmenem či zkrátka zná jeho původ.

Péče o něj není extrémně náročná. Je třeba starat se o klasický základ, co u každého pejska. Stříhat drápky, vyčesávat srst, dbát na dentální hygienu a chodit na pravidelné kontroly k veterináři.


Welsh Corgi Pembroke je plemeno vhodné do rodiny i pro aktivnějšího jedince. Je vhodné pro informované začínající chovatele i pro ty zkušenější. Je vhodný do bytu i domu, k jiným psům nebo kočkám, vždy je ale vhodný k někomu, kdo není líný. Za aktivity s ním absolvované bude více než vděčný a bude to dennodenně projevovat.