Zajímavá fakta o ptácích

Bezedná miska
Zajímavá fakta o ptácích

Být svobodný jako pták. Umět létat jako pták. Nejen tyto věci jsou u opeřenců záviděníhodné. Ptáci jsou velmi zajímavá skupina zvířat s neuvěřitelnými schopnostmi a předpoklady. Některé z nich Vám tedy představíme.

 

Nej ze světa ptactva

Nejmenším ptákem byl jmenován druh kolibříka, Kalypta nejmenší. Jejich vzrůst se pohybuje kolem 6 cm délky a váží méně než 2g.

Za největšího ptáka je považovaný pštros. Váží průměrně 104 kg a měří zhruba 210 cm. Pštrosí vejce je tak velké, že pokud by se mělo uvařit natvrdo, trvalo by to přibližně 2 hodiny. Zároveň je pštros nejrychlejším ptákem, co se běhu týče. Je schopný vyvinout rychlost kolem 60 km/h. Jeho běh vypadá velmi vtipně, ale kdyby běžel na vás, tak se moc smát nebudete.

Nejrychlejší, respektive nejrychleji létající pták je sokol. Pro svou kořist létá neuvěřitelnou rychlostí až 389 km/h. Zdá se to jako nesmysl, co? Ale je to skutečně tak.

Nejrychlejší pohyb křídel byl zaznamenán u dvou druhů kolibříka (Archilochus culubris (nalevo) a Selaphorus rufus (napravo)). Za jedinou vteřinu mávnou křídly až 200x, přičemž kolibřík vypadá, že se vznáší na místě. S tím se pojí i neskutečně rychlá tepová frekvence (1200 tepů za minutu).

  

Nejvyššího věku se dožívající, alespoň co je nám, lidem známo, je papoušek kakadu žlutočelatý. V zajetí se dožívá až 80 let věku.

Nejlepším plavcem je jednoznačně tučňák císařský. Dokáže se ponořit do rekordní hloubky až 500 m a pod vodou vydrží neuvěřitelných 27 minut. Kam se hrabou rekordní lidští potápěči… Zároveň drží rekord rozmnožování se za nejchladnějších podmínek, při teplotách dosahujících až – 40°C. Dále je to nejhustěji opeřený pták na světě, což vysvětlují ledové teploty jeho domovského prostředí Antarktidy. 

Jedovatí ptáci

Víme o existenci spousty jedovatých zvířat, od pavouků po žáby. Méně známými jsou ale jedovatí ptáci, žijící na Nové Guinee v Oceánii. Jsou to ptáci rodu pištcovitých (nalevo) a kosovec modrohlavý (napravo). Jed neprodukuje jejich tělo přímo. Tito pestře zbarvení ptáci se živí brouky, a ti se zase živí jedovatými rostlinami. Jed se tedy dostane přes potravu do organismu tropického opeřence a ten ho následně vylučuje ze svého těla ven. Jed pálí na dotyk a způsobuje několikahodinové brnění.

  

Mezidruhová komunikace

Člověku, který se učí cizí pravopis a rozbor vět, to možná nepřijde, ale ptáci mají velmi vyvinutou komunikaci, co se zvířecího světa týče. Mají několik různých výrazů, které fungují jako varovné signály, vábící výrazy, volání po společnosti či teritoriální zvolání. Například sýkorky jsou schopny tyto výrazy i kombinovat a skládat do jakýchsi vět.

Stejně jako lidé, i ptáci komunikují řečí těla. Kromě hlasitosti, melodie a naléhavosti jejich zpěvu může jít o naklánění hlavy, mávání křídly či tření zobáku o větev.

Ptáci jsou velmi široký pojem, co se týče druhů, jejich schopností a charakteristik. Jsou to ale neskutečně zajímavá a bystrá stvoření a doufáme, že Vám na ně náš článek poskytl zase jiný pohled.