Zbořené mýty o tom, jak vidí pes!

Bezedná miska
Zbořené mýty o tom, jak vidí pes! - s dopravou zdarma BEZEDNAMISKA.CZ

Mnoho spekulací kolem jednoho tématu – jak vidí pes? Černobíle, nebo barevně? Proč je důležité vybírat hračky pro psy v určitých barvách a jak to, že Vás na dálku stoprocentně nepozná?

Vidí psi černobíle?

To, že ´sousedovic´ Amina vidí jen černobíle, říkávala už naše babička. Spekulace o černobílém zraku jsou ale milné. Dnes již víme, že pes vidí barevně - ovšem jinak, než lidé. Pro vysvětlení si musíme představit, jak samotné oko vypadá. Skládá se z tyčinek a čípků, což jsou dva typy buněk, které jsou schopny vnímat světlo. Tyčinky, potřebující méně světla, vidí pouze černobíle. Čípky oproti nim jsou citlivější na světlo a mají barevné vnímání. V lidském oku jsou čípky pro modrou, zelenou a červenou barvu. Psi mají ovšem jen dva druhy čípků. To znamená, že mají vidění stejně jako lidé trpící druhem barvosleposti – jsou omezeni ve vidění zelené a červené barvy.

Psi, díky sítnici tvořené převážně tyčinkami, vidí v odstínech modré, šedé a žluté.

Rozostřené vidění u psa

Největším problémem u zraku psů je rozostřenost. Vidí rozmazaně a mají tak nižší schopnost dobře zaostřit. Lidé dokáží jasně vidět do vzdálenosti až 22 m, oproti tomu pes vidí stejným způsobem jen na 6m. Říkáte si, jak může vůbec vidět míček, který mu hodíte do dálky? Je to jednoduché. Jelikož psi lépe identifikují jakýkoliv pohyb a blikající světlo, než lidé.

Barevné hračky pro psy

Teď když už víme, že psi vidí barvy rozdílně, je důležité, aby hračky pro psy, které kupujeme, se líbili nejen nám, ale i jim. Zdá se Vám červená, nebo oranžová barva na zeleném trávníku dostatečně výrazná? Omyl, pro pejsky je tato kombinace opravdu těžko rozeznatelná. Pro ně je mnohem vhodnější barva například fialová. Jak jsme již zmiňovali, je to kvůli odlišnému barevnému vnímání.

Proč se psům nevyvinul zrak stejně jako lidem?

Předchůdci psů - vlci lovili v noci, a tak měli dobře vyvinuté především noční vidění. Tyčinky v oku, které jsou citlivější na světlo, nerozlišují barvy. Pro účely nočního lovu se savcům vyvíjeli spíše tyčinky, než čípky. To také znamená, že psí oko dokáže rozlišit větší škálu šedé barvy. Výhodou jejich zraku je vrstva buněk, které vystýlají oko. Díky této vrstvě stačí pouze minimální světlo pro dobré podmínky k vidění ve tmě. Výborným vjemem u psů je čich, čehož jste si určitě všimli, když zvládne vyčenichat každý schovaný pamlsek, který máte doma. 

Zajímavostí na konec je konstatování, že psi vidí sice jinak než lidé, ale neznamená to, že hůř. Psi mají ve skutečnosti mnohem lepší zrak.