CANICROSS (BĚH SE PSEM)
Říkáte si, že běh není zimní sport? Stejně jako u samostatného běhu platí ono známé „Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec“. Canicross se vyznačuje tím, že pes neběží jen s vámi navolno, ale jste spolu propojeni speciálním vodítkem s amortizérem, které tlumí nárazy. Pes má navlečen speciální postroj a vy si obléknete běžecký bederní pás, který se podobá sedáku, který používají horolezci. Pes vám bude při běhu pomáhat svým tahem.
SKIJÖRING
Jedná se o sport podobný canicrossu, jen s tím rozdílem, že psovod je tažen na lyžích, v tomto případě na běžkách. V době jejího vzniku se k této aktivitě využívali sobi, dnes se kromě psů používají třeba i koně. Při skijöringu je ještě více než u ostatních podobných sportů důležité, aby byl pes dobře ovladatelný, protože musíte důsledně dbát na to, aby svým pohybem neničil stopu a neomezovali jste ostatní sportovce na často poměrně frekventovaných běžeckých trasách.
SKIALPINISMUS
Opět jde o variantu předešlého, kdy vás pes táhne na lyžích. Výhodou skialpů oproti běžeckým lyžím je hlavně možnost pohybu mimo upravené stopy, čímž odpadá stres z většího množství lidí okolo a omezený výběr trasy. Nevýhodou je, že skialpové lyže mají oproti běžkám ostré hrany a hrozí tedy v případě kolize větší riziko poranění psa, zejména na tlapkách.
SNĚŽNICE
Ještě méně se, co do výběru trasy, musíte omezovat, pokud zvolíte sněžnice. Ty vám umožní pohyb v jakémkoliv volném terénu, samozřejmě s přihlédnutím k obecné bezpečnosti zvolené trasy.
PĚŠÍ TURISTIKA (DOGTREKKING)
Jedná se o klasický trekking, tedy česky „túru“, jen s tím rozdílem, že vám společnost bude dělat váš pes. V náročnějším terénu můžete využít jeho pomoci v tahu, nebo se může v případě potřeby pohybovat tzv. „navolno“, samozřejmě pokud je to v místě, kde se právě pohybujete, dovoleno.
MUSHING
V tomto sportu se jedná o klasické zapřahání psů, kteří pak následně táhnou sáně. Stejně jako většina zimních sportů vznikl původně z nutnosti přepravy na delší vzdálenosti v zasněžených oblastech. Zde šlo nejen o přepravu osob, ale zejména nákladu. Z toho plyne, že pro tento sport je zapotřebí více psů než jeden. Psi spolu musí být dobře sehraní a fungovat v jednom týmu, aniž by se navzájem omezovali. Většina lidí nemá možnost toto provozovat jako běžný koníček, ale pro zájemce je dnes velké množství nabídek zážitků tohoto typu, kde si tento specifický sport vyzkoušíte s ostřílenými psími profíky.
Co s sebou na hory?
Kromě dodržování bezpečnostních pravidel pro pohyb v horách, je důležitá i správná výbava. O tom, co bychom si s sebou měli vzít do batohu my lidé, se hovoří poměrně často. Ale co nezapomenout přibalit pro vašeho psího parťáka? Nabízíme pár tipů pro pohodový pohyb v přírodě v zimním počasí.
Ochrana psích tlapek
- Balzám na tlapky jako prevence, ale i jako první pomoc při poranění.
- Ochranné botičky. Pro zimní sporty je jejich použití více než vhodné, přecejen strávíte venku delší dobu a tlapky jsou rychlým pohybem v náročném terénu namáhány víc než při běžném venčení
Obleček
I v případech, kdy je pes dostatečně osrstěný a běžně by jej nepotřeboval, pro něj při těchto aktivitách můžete najít využití, a to minimálně ve chvílích, kdy si dáváte pauzu a pes není v pohybu, nebo při náhlé změně počasí, kdy padá mokrý sníh nebo dokonce sníh s deštěm. Proto neuškodí jej do batohu přibalit, čistě pro jistotu.
Psí lékárnička
Psí lékarnička, kterou pak mnohdy využijete i při jiných aktivitách. Obsahovat by měla alespoň základní věci na ošetření ran:- desinfekci
- gázové čtverce
- obvazovou vatu a samodržící obvaz, tzv. coban (z anglického cohesive bandage)
- izotermickou folii (pro případ nouze )
Hydratace a zásoby energie
Pes by měl vypít cca 15 ml tekutin na kg své hmotnosti. Jako zdroj energie jsou vhodné zejména:
- bílkoviny, např. sušené maso
Reflexní prvky nebo světlo
Světlo na obojku, které zajistí bezpečnost i při snížené viditelnosti.
Osuška pro psa
Vytřením do sucha zabráníte nadměrným ztrátám tělesného tepla a urychlíte regeneraci vašeho psího sportovce po náročném výkonu.