Chcete si pořídit psa z útulku? Jaké jsou klady a rizika?

Bezedná miska
 Chcete si pořídit psa z útulku?
 Chcete si pořídit psa z útulku?

Adopcí psa z útulku jsme si díky naší Wendulce sami prošli. Jak proces funguje? Jaká jsou pozitiva a nevýhody? Projeví se na vztahu, že nemám psa od štěňátka?

[Atualizováno 6.5.2024]
 

 

Proč se pejsek do útulku vůbec dostane?

Ve zkratce se v dnešní době jedná o jediný důvod – pes není očipován nebo jeho čip není registrován. V České republice zákon sice stanovuje, že pes musí být očipován, už ale nenakazuje, že daný čip se musí zadat do registru.

Majitelé často ani neví, že se to nestane automaticky s čipováním (přestože by to dávalo smysl). Pokud se tedy jejich pes nedej bože ztratí, budou muset hledat svépomocí.
 

Jak funguje adopce psa z útulku

Každý útulek funguje trochu jinak. Některé snaží udat psa za každou cenu, většina provozovatelů to však se psy myslí dobře a nedají je do rukou jen tak někomu.

 

1. Inzerce

Poté, co se pes dostane do útulku, informuje útulek o jeho nalezení. Většinou skrze sociální sítě nebo portály, kde se zveřejňují ztracení mazlíčci.

2. Zákonná lhůta

Jakmile se pejsek dostane do útulku, začínají nabíhat 4 měsíce, po které útulek ze zákona nesmí psa vydat do vlastnictví nového majitele. Po tuto dobu se totiž může stát, že se ozve majitel původní.

Výjimkou by bylo, pokud například pejskovi zemře páníček, ale rodina se o mazlíčka nemůže postarat. Některý z rodinných příslušníků pak psa předá útulku a rovnou podepíše dokumenty, kterými se vzdává vlastnictví.

3. Nový zájemce

Útulek bude většinou vyžadovat, abyste psa (kterého vám samotnému svěří) vzali na procházku, ideálně alespoň 2×. U bojácnějšího / agresivnějšího pejska bude třeba, abyste ho navštěvovali delší dobu a našli si k němu cestu – útulek vám zpravidla nesvěří psa, který by utekl nebo vás pokousal.

Čím více se za pejskem stavíte, tím více poznáte, zda je to pes, kterého chcete a zvládnete. Navíc si vybudujete silnější pouto.

Mnohdy si můžete vzít psa i na zkoušku domů. Může to být na odpoledne, celý den nebo na víkend.  

V případě naší Wendulky jsme ji nejprve něco přes měsíc venčili. Po projevení zájmu přijela majitelka útulku k nám domů nejprve sama, poté společně s pejskem a až pak nám ji půjčila na celý den. Do péče nám ji svěřila až po 2 týdnech zásadních úprav na zahradě. Upřímně řečeno si ale nemyslím, že je takto pečlivý přístup standardem i v jiných útulcích.
 

Jak připravit domov pro pejska z útulku

Musíte být připraveni, že váš nový člen domácnosti bude chtít všechno očmuchat a prozkoumat. Někteří psi to zvládají v klidu a jiní z nového prostředí jančí, připravte jim proto bezpečný prostor.

Důležité je poskytnout pejskovi místo, kde bude moci být s vámi, ale zároveň bude mít soukromí. To znamená umístit jeden pelíšek například do rohu místnosti a druhý pelíšek případně do jiné místnosti, kam bude moci odejít za klidem.

První dny s pejskem z útulku

Spoustě psů se stýská po kamarádech z útulku. Je tedy možné, že budou „plakat“. Jiní zase překypují nadšením. Další se bojí a zalézají pod židle nebo stůl. Emoce každého pejska jsou jiné.

Naše Wendy byla na procházkách ten nejdivočejší pes, kterého jsem kdy potkala. Jakmile ale přišla k nám domů, byla klidnější a opatrnější. Zdání tedy může klamat – v tomto případě v dobrém.

Dobrým nápadem je u pejska alespoň první týden spát. Pokud má pelíšek v obýváku, ustelte si například na gauči.

Útulek by vám měl poskytnout také léky na několik prvních dnů, v případě, že to zdravotní stav psa vyžaduje. Stejně tak dostanete často “na cestu” krmivo, na které je pes zvyklý.
 

 Rizika adopce psa útulku

 • Neznáte pejska a jeho chování.
 • Pejsek může mít traumata z minulosti, může být bojácný či trpět separační úzkostí.
 • Mohou se objevit stará zranění, o kterých jste netušili.
 • Pejsek není nepopsaný list a převýchova vás může stát značné úsilí.

Výhody adopce psa z útulku

 • Pomůžete pejskovi v nouzi a poskytnete mu domov. Smysl má i adopce psího seniora.
 • Pes vám bude vděčný a bude vám projevovat lásku.
 • V útulku se uvolní místo pro pomoc dalšímu pejskovi.
 • Adopční poplatek je nižší než cena štěněte z chovatelské stanice.
 • Přeskočíte náročnou fázi výchovy štěněte, případně puberťáka.
 • Mnoho psů z útulku zvládá alespoň základní povely.
 • Starší pejsek je závazkem na kratší dobu než například štěně. 

Nabízí útulky také štěňata?

Občas se do útulku dostane i štěňátko. Obvykle proto, že nový majitel podcenil náročnost (nejčastěji časovou a finanční) péče o něj. O štěňata je ale vždy velký zájem. Jakmile útulek zveřejní příspěvek o štěňátku, v řádu hodin bývá zamluveno. Šance tedy je, ale spíše mizivá. Čím mladší (a přátelštější) pejsek je, tím větší je o něj zájem. Štěňátka však mohou být nepředvídatelná, ještě nevíte, co dostala geneticky do vínku – z hlediska povahy i budoucího vzhledu.

Kolik stojí pejsek z útulku

Adopční poplatek za psa z útulku se pohybuje mezi 500 až 1500 Kč. Většinou se jedná čistě o pokrytí nákladů za očkování nebo čipování psa, případně kastraci.
 

Tip: Podcast na téma adopce psa z útulku si můžete poslechnout v aplikaci Podbeam. Hostem je oddaná provozovatelka dobříšského útulku, Lucie Oplíštilová.

Nalezené a útulkové pejsky sdílíme také na našem Facebooku.