Jak odnaučit psa tahat na vodítku? Je to dovednost jako každá jiná

Bezedná miska
Jak odnaučit psa tahat na vodítku? Je to dovednost jako každá jiná

Užijte si společné procházky se svým psem! Chůze na vodítku je dovedností, kterou s poctivým tréninkem a důsledností jistě brzy naučíte. Jak na to?

Nastavte se psem srozumitelnou komunikaci a užijte si společné procházky, bez tahání na vodítku. Jak na to?




Procházky se psem by měly být příjemným zážitkem pro obě strany. Jen kdyby Alík netahal. Chůze na vodítku je naštěstí dovednost a s důsledným přístupem a poctivým tréninkem ji jistě dotáhnete.

Proč pes tahá na vodítku

Pes není škodolibý, ani nedělá věci naschvál. Za taháním stojí ve většině případů to, že chlupáč postrádá sebekontrolu a chce se co nejrychleji dostat k věcem, které ho zajímají. A také to, že dovednost slušné chůze ho nikdo nenaučil – i když je pravda, že někdy je to náročnější.

Jak naučit štěně i dospělého psa chodit na vodítku

1. Vyberte vhodné vybavení a nastavte pravidla: Ve chvíli, kdy po psovi chcete chůzi na povoleném vodítku, mějte ho na obojku pro psy. Ve chvíli, kdy pospícháte a nechce se vám výcvik řešit, dejte psa na postroj, kde může tahat.
 
  • Emoce držte na uzdě, buďte klidní a psa motivujte. Netrestejte za dovednost, kterou jste zatím nenaučili, většina psů se nerodí s perfektní chůzí na vodítku.

2. Naučte volnočasovou chůzi u nohy: K chůzi přidejte povel, například „k noze“, „spolu“ atp. Ten znamená, že pes se má pohybovat v blízkosti vaší nohy. Při výcviku používejte pamlsky či krmnou dávku. Dovednost učte v lehkém prostředí, posléze se přesouvejte do pro psa obtížnějších situací.

3. Naučte chůzi na dlouhém vodítku: Někdy nepotřebujete psa mít u nohy a chcete, aby měl možnost číst psí esemesky a očůrávat stromy. Pro takové případy volte delší vodítko a naučte psa, že jeho úkolem je udržovat vodítko povolené. Jak?
 
  • Napnuté vodítko znamená, že pes se nedostane tam, kam chce. Můžete se zastavit nebo úplně změnit směr. Jakmile psa napadne vodítko povolit, opět se rozejděte a pokračujte v procházce.
  • Když jde pes dobře, chvalte ho a odměňujte – ještě dříve, než vodítko napne.

TIP: Jde vám z toho hlava kolem? Domluvte si konzultaci s trenérem, pokroky budete dělat mnohem rychleji.

Samonavíjecí vodítka pro psy neboli flexiny využijete později

Nevýhodou je, že flexi vodítko nemůžete přitáhnout zpět, takže pes dojde kam chce, a tam i zůstane. Zároveň je samonavíjecí vodítko neustále napnuté a vyvíjí tlak na obojek, takže pes ho nemá šanci povolit a dovednost chůze na vodítku se nijak nezlepšuje.

Pokud však máte přivolání a pes umí jít chvíli pod povelem u vás, flexi vodítko může být způsobem, jak psovi nabídnout více svobody. Zkrátka, ve chvíli, kdy nikoho neomezujete, flexina může být příjemným parťákem pro venčení.

Elektronické výcvikové obojky pro psy používejte pod dohledem trenéra

Výcvikové pomůcky jako elektronické obojky pro psy vám v některých případech usnadní komunikaci se psem a pomohou nastavit jasná pravidla. V nekvalifikovaných rukách však mohou nadělat více škody než užitku. Pokud se pro jejich používání rozhodnete, svěřte se do rukou trenérovi, ve kterého máte důvěru a který má s výcvikovými obojky pro psy prokazatelné zkušenosti.
 

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny