Jak připravit sebe i psa na první výstavu?

Bezedná miska
Jak připravit sebe i psa na výstavu | Bezednamiska.cz
Jak připravit sebe i psa na výstavu | Bezednamiska.cz

Sníte o tom, že se se svým čtyřnohým parťákem vydáte do světa výstav? První výstava může být vzrušujícím i stresujícím zážitkem, zvlášť, když ani jeden nevíte, co čekat. S trochou přípravy a pozitivním přístupem si však den užijete naplno.


Výstava je nejen místem, kde předvedete svého psa, ale také událostí, kde potkáte spoustu nových známých, ze kterých se možná časem stanou vaši přátelé. A i ti nejzkušenější handleři, ke kterým teď možná vzhlížíte, nějak začínali a když se jich zeptáte, jistě vám rádi poradí.

Výcvik psa: Co musí na výstavu umět

Klíčem k úspěchu na výstavě je pohodový a sebevědomý pes, který bude v pohodě s daným prostředím i manipulací, jako je například ukázání zubů. K tomu se nejlépe dostanete pozitivními metodami výcviku a dostatečnou socializací na různá prostředí.

Pokud si nevíte rady, jak potřebné dovednosti naučit, přihlaste se na lekce handlingu, které pořádá čím dál více psích cvičišť. S přípravou na výstavu vám může pomoci také chovatel – přece jen, je to i jeho vizitka.

Jaké dovednosti je třeba psa naučit?
  • předvedení psa v pohybu
  • výstavní postoj
  • ukázání zubů a skusu
  • u samců kontrola varlat

TIP: Na výstavu se nejprve jděte podívat. Na prostředí si tak navyknete vy i pes a společně zjistíte, co od události čekat.

Jak upravit srst psa na výstavu

Každé plemeno psa má svůj specifický standard srsti, na který se budete muset při přípravě na výstavu zaměřit. Některá plemena vyžadují pravidelné stříhání a trimování, jiná zase jen kartáčování a česání. Důležité je, aby srst psa byla čistá, zdravá a upravená dle standardu plemene.

Pokud nejste v úpravě srsti zběhlí, navštivte psí salon. Ne každý groomer (čili „psí kadeřník“) ale zná standardy všech plemen, jděte tedy tam, kde se na vaše plemeno zaměřují a vyptejte se předem na reference.

Příprava na výstavu: Co s sebou zabalit?

  • doklady psa
  • výstavní vodítko a obojek
  • místo na odpočinek pro psa
  • židle pro vás
  • oblečení a obuv

Obojek pro psa by měl být tenký a elegantní, vyrobený z kvalitního materiálu a ladící s barvou srsti psa. Vodítko pak volte tenké a nepružné, aby pes mohl předvést svůj pohyb v kruhu. Ideálně pořiďte speciální výstavní vodítko.

Připravte si také misku na vodu a klec, kennelku či deku, aby se váš pes během čekání cítil pohodlně a měl šanci si odpočinout. Nezapomeňte na pamlsky a hračky, kterými ho budete během celého dne odměňovat a motivovat.


Jak připravit na výstavu sebe

A v neposlední řadě se nezapomeňte vhodně obléct také vy. Oblečení by mělo být čisté a elegantní či sportovně-elegantní, nejlépe v kontrastu se srstí psa. Spíše než lodičky s podpatkem volte nízké elegantní obutí, ve kterém se vám bude lehce a tiše běhat.

Nejdůležitější je udržet si pozitivní naladění. Stres a nervozita se na psa přenášejí, a ani jeden byste si pak událost neužili. Poprvé pravděpodobně nervózní budete a možná se na výstavě i nějaká drobnost nepovede, s tím si však dopředu nelamte hlavu. A kdybyste cítili, že napoprvé je té nervozity na vás přeci jen moc, můžete psa předat profesionálnímu handlerovi a jet na výstavu jen jako doprovod. Tam si to nakoukáte a příště bude řada na vás.
Čím lépe budete zkrátka znát výstavní prostředí, tím spíše se tam vy i pes budete cítit jako ryba ve vodě.

Pojměte výstavu jako krásně strávený den se svým psem

Vnímejte výstavu jako zábavu a oslavu výjimečnosti vašeho psa. Rozhodčí hodnotí, jak moc se vzhled psa blíží standardu plemene, ne jak je krásný. Tak či tak jste vyhráli, máte za sebou svou úplně první výstavu.