Jaké krmení je pro psa nejlepší: Granule, konzervy, BARF či vařená strava?

Bezedná miska
Jaké krmení je pro psa nejlepší: Granule, konzervy, BARF či vařená strava?

Čím správně krmit psa? Tak aby strava byla vyvážená, pes na ní prospíval, chutnala mu a nestálo vás to celou výplatu? S tolika možnostmi na trhu může být výběr docela výzvou. Ať už dáváte přednost granulím, konzervám nebo BARFu, každá strava má své výhody a nevýhody.





Granule pro psy

Granule jsou bezesporu nejrozšířenější volbou. Jedná se o pohodlné řešení, zvláště pro zaneprázdněné majitele. Jsou skladné, trvanlivé a snadné na přípravu. Kvalitní psí granule od renomovaných značek poskytnou vyváženou stravu s optimálním poměrem živin.

Nevýhodou může být, že je třeba pečlivě hlídat složení – například obsah konzervantů nebo vyšší množství obilovin. Na trhu zkrátka naleznete granule, které jsou skvělé i ty, které již tak kvalitní nejsou.

Konzervy pro psy

Konzervy jsou u pejsků velmi oblíbené díky své lákavé vůni a šťavnaté konzistenci. Jsou také skvělou volbou pro psy s menším apetitem. Někteří majitelé dokonce přidávají konzervy pro větší chutnost do misky s granulemi.

Stejně jako u granulí je třeba hlídat složení, jsou zkrátka špičkové i horší konzervy. Oproti granulím pak může být krmení psa konzervami o něco dražší. Nevýhodou je i to, že měkkou stravu pes nemusí kousat, takže si přirozeně tolik nečistí zuby – spraví to však nějaká sušená mňamka na okus.

BARF strava pro psy

BARF (Biologically Appropriate Raw Food nebo také Bones And Raw Food) je krmení psa přirozenou stravou. Je to strava složená ze syrového masa, vnitřností, kostí, doplňků a zeleniny s cílem co nejvíce napodobit původní jídelníček. Mělo by se tedy jednat o čerstvou stravu, bez jakýchkoliv konzervantů.

Nevýhodou může být pracnost přípravy – a opatrnost, abyste si do kuchyně nezanesli patogeny ze syrového masa. Také je třeba hlídat nutriční vyváženost. Pokud si nevíte rady a chtěli byste BARFem krmit, můžete se obrátit na nějakého odborníka, který vám se psím jídelníčkem poradí.

Vařená strava

Někteří majitelé chtějí psům dopřát čerstvou stravu, ale mají obavy z patogenů v syrovém mase. Proto pejskům připravují domácí vařenou stravu. Tím se sice sníží riziko kontaminace, avšak strava přijde o některé živiny. Kosti navíc nesmí projít tepelnou úpravou, takže tato složka ve vařené stravě chybí. Pokud však ke stravě přidáte doplňky, které dodají chybějící živiny, není důvod, proč takto nekrmit – jedná se o velmi chutný způsob krmení.

Čím krmit psa s citlivým zažíváním

Veškeré zmíněné typy stravování jsou vhodné také pro psy s citlivým zažíváním. Důležité je zjistit, co přesně pejskovi nesedí a krmení tomu přizpůsobit. Vhodná může být také návštěva veterináře, který může v případě alergických reakcí na stravu nasadit eliminační dietu, díky které zjistíte, co v krmení vynechat.

Možností, čím krmit psa, je více. Může mu být skvěle na granulích i BARFu, a volba je především na vás. Pokud sáhnete po kvalitě a pohlídáte si, že pes přijme z potravy dostatek živin, minerálů a vitamínů, možná mu prodloužíte život ve zdraví i o několik let.

Zdroje:
http://www.veterinapruhonice.cz/jak-spravne-krmit-meho-psa-,124.html
https://veterina.iap.cz/rady-pro-chovatele/vyziva-psa/
https://www.vetanimal.cz/page.php?id=20