Manská kočka

Bezedná miska
Manská kočka

Manská kočka, kterou můžeme najít i pod názvem Manx, se vyznačuje tím, že nemá buď žádný ocas, nebo jen krátký výrůstek. Tato kočka je velmi přátelská, hravá, a dokonce se může naučit i aportovat.

 

 

 

Základní informace

Typickým znakem je její velmi zkrácený, nebo žádný ocas, který se zachoval díky nekřížení s jinými rasami.

Pochází z ostrova Man, který leží poblíž Anglie a Irska.

Váží kolem 3,5 - 5,5 kg.

Je velmi přátelská a mazlivá, snese se i s dětmi a dalšími domácími mazlíčky.

Je vhodná pro začátečníky, péče o ní není náročná a naučí se jak základním pravidlům domácnosti, tak i různým trikům.

Historie aneb přirozený vznik

Manská kočka vznikla kdysi dávno na ostrově Man ležící u Anglie a Irska. Díky tomu, že byl ostrov izolovaný, nebyla tato rasa ovlivněna jinými a mohla se samovolně vyvíjet bez lidského zásahu. Kolem poloviny 19. století byla objevena lidmi. Později z tohoto ostrova byla oficiálně uznaná dvě plemena -> manská kočka s krátkou srstí a její ”sestra” kymersá kočka se srstí dlouhou. Dnes se také kříží mezi sebou a manská kočka se může narodit s trochu delší srstí, protože ji má zakódovanou v genech.

Díky svému velkému zájmu a dovozu do zahraničí se v 50. letech 20. století založila na ostrově Man státní chovná stanice a Manx se tam stala chráněným druhem.

Vzhled aneb krásná kočka bez ocasu

Pro nás možná trochu kuriozita, na ostrově Man naprosto normální vzhled kočky. Její ocas může dosahovat 5 délek: rumpy (bez ocasu), rumpy-riser (má max. 3 křížové a žádné ocasní obratle), stumpy (krátký tupý ocas), longie (zkrácený ocas) a tailed (kočka s úplným ocasem). Varianta tailed se někde uvádí jako platná, jinde se neuvádí vůbec. Každopádně výstav se může účastnit jen kočka s ocasem rumpy nebo rumpy-riser, co jsme se dočetli.

Má zajímavou stavbu těla, její zadní nohy jsou delší než přední, a tak její pohyb připomíná králičí hopsání. Tělo je mohutné a svalnaté. Má většinou krátkou a hebkou srst, pod kterou se skrývá hustá podsada, která srst nadzvedává a kočka působí načechraně.

Vyskytuje se ve všech základních barvách srsti i očí, dokonce jsou povoleny i různé kresby.

Povaha aneb jak se chová Manx

Manská kočka je velice přátelská a mazlivá. Díky své přátelskosti vychází dobře se všemi členy rodiny včetně jiných domácích mazlíčků. I bez ocasu je velmi hravá, aktivní a ráda si občas někam vyšplhá, zároveň je to ale gaučový povaleč. Může být chovaná v bytě, pokud ji dopřejete šplhadla, různé prolézačky a hry, každopádně nějakou venkovní aktivitu samozřejmě ocení, snadno se naučí chodit na postroji. Manx je hravá a ráda se učí nové kousky a triky, třeba i aportování.

Pokud je v ohrožení, tak vydává zvuky podobné vrčení. Je také skvělý lovec, můžete tedy na svém prahu čekat občas nějaký dar v podobě úlovku.

 

Každodenní život aneb co potřebuje

Jak již bylo zmíněno výše, Manx se snadno naučí spousty víc, hodí se tedy pro začátečníky. Pokud ji chcete naučit domácí pravidla, např. aby nelezla na stůl, učte ji to od malinka, brzy vás pochopí a pravidla bude respektovat. Je velmi hravá, zajistěte ji proto dostatek hraček a zábavy, aby vám nudou neničila nábytek.

Obvykle se dožívají vysokého věku cca 15 let. Je ale třeba myslet na to, že díky její specifický stavbě těla, konkrétně delším nohám a bez ocasu, může mít problémy s páteří. Není to ale časté.

Její srst není náročná na péči, jako u většiny koček i tady stačí jednou za čas vyčesat kartáčem určeným na srst. Co se drápků týče určitě potřebuje mít doma škrabadlo, o které si drápky brousí, pokud ji to ale nestačí, můžete je jednou za čas ostříhat. Pokud si nejste jisti, poraďte se s veterinářem nebo ho rovnou poproste o ostříhání drápků vašeho mazlíčka. Pozorujte také oči a uši a pokud potřebují vyčistit zvolte na to vhodné přípravky.

 

Shrnutí aneb je manská kočka vhodná právě pro vás?

Manx je bezocasá kočka s delšími zadními nohami a celkovou mohutnější stavbou těla. Váží 3,5 - 5,5 kg a má krátkou, občas středně dlouhou srst.

Je velmi přátelská, tolerantní a inteligentní. Snadno ji naučíte různé triky i domácí pravidla, je tedy vhodná i pro začínající chovatele.

Je velmi hravá, můžete ji mít v bytě, ráda si bude hrát a zároveň se s Vámi válet na gauči, Myslete však na to, aby jste ji zajistili dostatek her, jinak by se mohla nudit a ničit vám nábytek, což si nikdo nepřeje (ale je to riziko pořízení domácího mazlíčka). Naučte ji chodit na kšírech, ráda s Vámi bude chodit na procházky a třeba si i zašplhá na stromě.

Její srst je nenáročná, pravidelné vyčesávání a kvalitní strava ji bude stačit, se zbytkem si poradí. Pokud jsou drápky příliš dlouhé, mohou se zastřihnout.

Díky její specifické stavbě těla je u riziko problémů s páteří, není to však obvyklé.

Celkově je ti skvělý domácí mazlíček, který se hodí pro začátečníky, má ráda děti a zžije se i s jinými domácími mazlíčky.