Munchkin

Bezedná miska
Munchkin

Jezevčík kočičího světa – munchkin, je roztomilá kočka s krátkýma nohama. Toto poměrně moderní plemeno je dostupné především ve Spojených státech, ale populární je po celém světě. K jeho rozvoji i oficiálnímu uznání se ale váže kontroverze.

 

Kočka v číslech

Kočky tohoto plemene váží mezi 2,3 až 4 kilogramy. Jako vždy záleží především na pohlaví kočky. Kocouři bývají zpravidla mohutnější než jejich samičí protějšky.

Věk dožití se pohybuje mezi 12 až 15 lety. Závisí ale na mnohých faktorech, které toto číslo ovlivňují, a nedá se tedy nikdy s přesností předem určit.


Původ plemene a dnešní kontroverze

Krátkonohé kočky se několikrát vyskytly už od 40. letech minulého století.

V roce 1983 se v jednom vrhu opět vyskytly krátkonohé kočky. Krátké nohy měly díky přirozené mutaci, nikoli zásahu člověka. Poprvé v historii chtěli lidé tento vzhledový rys ale ponechat a začali tedy šlechtit nové plemeno s charakteristickýma krátkýma nohama.

Dnes je plemeno ale některými organizacemi neuznáváno, vzhledem k jisté kontroverzi, která se k němu pojí. Je totiž možné, že krátké nohy kočkám zapříčiňují zdravotní problémy, a plemeno munchkin by se tedy nemělo záměrně šlechtit.

Plemeno munchkin je populární především v USA, jinde je těžko k sehnání. V Česku se plemeno nedá sehnat vůbec a mnozí takové stanovisko berou za vítězství vůči zmutovaným zvířatům.

 

Povaha

Jsou velice zvědavé a hravé. I navzdory svým krátkým nohám rády běhají a skáčou. Potřebují tedy domácnost uzpůsobenou jejich aktivitám.

Pro lepší přehled a výhled se často staví na zadní nohy.

Kočky munchkin jsou velmi přátelské, a to jak k lidem, dětem, jiným kočkám, tak i zcela jiným zvířatům. Vzhledem k jejich křehčímu zdraví a snáze zranitelným zádům se ale nedoporučuje toto plemeno chovat v domácnosti s malými dětmi či aktivnějšími zvířaty.

Dávají své rodině spoustu lásky a pozornosti, oboje ale vyžadují ve stejné míře i pro sebe. Nemají rády prázdnou domácnost. Jejich majitelé by měli být pryč maximálně několik hodin, načež by jim měli být schopni věnovat spoustu času. Kočka munchkin si ráda poleží na klíně svého pána a k životu potřebuje četnou interakci s ním.

Ráda se proběhne na zabezpečeném balkoně, rozhodně ale není vhodná pro chov venku.


Každodenní život aneb péče o kočičího jezevčíka

Toto plemeno je často spojováno s problémy se zády. Respektive je mnohem náchylnější k problémům či úrazům než jiné kočky. Je tedy třeba chodit na pravidelné kontroly ke zvěrolékaři a zbytečně kočičku nezatěžovat nepotřebnou aktivitou či například pelechem umístěným vysoko. Čím méně bude kočka skákat, čím níže bude skákat, tím lépe.

Plemeno munchkin potřebuje klidné prostředí, tedy domácnost bez výraznějších ruchů či aktivnějších jedinců. Sice si oblíbí jinou kočku či dokonce psa, ale jejímu fyzickému zdraví by stálá společnost, respektive výzva k pohybu, příliš neprospívala.

Nahradit svou přítomnost pořízením druhého zvířete tedy není zcela vhodný nápad a majitel zkrátka musí věnovat čas kočce sám. Ideálním lidským společníkem je pro tuto kočku někdo, kdo pracuje z domova.

Její hustá srst vyžaduje pravidelně vyčesávat, aby se předešlo zacuchání, a to ideálně jedenkrát týdně.


Kočka plemene munchkin je hodná, tulivá a extrémně loajální. Člověk si ji snadno zamiluje. Je ale na zvážení, zda si pořizovat kočičku s pravděpodobnými zdravotními obtížemi, obzvlášť, předchází-li tomu shánění a dovoz plemene z cizí země.