Průvodce antiparazitiky pro psy: Je lepší obojek, spot-on nebo tableta?

Bezedná miska
Průvodce antiparazitiky pro psy: Je lepší obojek, spot-on nebo tableta?

Parazity, či už vnútorné alebo vonkajšie, predstavujú hrozbu pre zdravie a pohodu psa. V sprievodcovi sa zameriame na vonkajšie parazity, ako sú kliešte, blchy a komáre.


 

 

Že sousedka nedá dopustit na antiparazitní obojek nebo tabletu neznamená, že se jedná o nejlepší řešení také pro vašeho psa. Volba vhodného antiparazitika pro psy závisí na individuálních potřebách každého psa a vašem společném životním stylu.

„Přípravky doporučuji střídat, abychom předešli rozvoji rezistence parazitů na antiparazitika,“ říká MVDr. Jana Radošovská na svém instagramovém profilu Elza radí.

Co si před pořízením antiparazitika zodpovědět

Zajímat vás bude zejména:
  • Věk a zdravotní stav psa: Pro štěňata a menší psy mohou být některá antiparazitika nevhodná. Stejně tak mohou mít omezení alergici a pejsci se specifickými problémy.
  • Způsob života: Psi trávící čas venku potřebují silnější ochranu – o to více, pokud žijí na zahradě. Pečlivě zvažovat typ přípravku byste měli také, pokud máte vodomila, spreje a kapky se snadno smyjí a chlupáče přestanou chránit.
  • Typ parazita: Zamyslete se, před čím vším chcete psa chránit. Existují přípravky s širokým spektrem účinku i specifická antiparazitika proti klíšťatům či blechám.

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých antiparazitních přípravků?



1. Antiparazitní obojky pro psy chrání zejména proti klíšťatům

Obojky obsahují repelentní látky, které se postupně uvolňují a rozprostírají po srsti psa. Jedná se o snadné a rychlé řešení, pes však musí mít obojek neustále na sobě. Nevýhodou může být, že při hlazení psa se dostáváte do kontaktu s účinnou látkou i vy.

2. Spot-on přípravky pro psy vynikají snadnou aplikací

Spot-on pro psy, neboli pipety, obsahují insekticidy, které se po aplikaci na kůži psa vstřebávají do krevního oběhu. Aplikace zpravidla probíhá nakapáním mezi lopatky či na zátylek. Je třeba častější aplikace.

3. Tablety jsou funkční antiparazitickou pomůckou

Antiparazitní tablety obsahují látky, které se přes trávicí trakt vstřebávají do krve a po přisátí parazity zabíjejí.
Někteří majitelé se obávají poškození organismu psa, vědecké studie však tento mýtus vyvracejí.

4. Antiparazitní spreje působí takřka okamžitě

Spreje obsahují repelentní látky, které vnější parazity odpuzují. Účinnost antiparazitních sprejů se liší a na každého psa může fungovat něco jiného. Spreje (a také antiparazitní šampóny, pudry či pěny) lze kombinovat s výše zmíněnými přípravky.

5. Přírodní antiparazitní přípravky pro psy

Mezi běžné repelentní látky v přírodních přípravcích patří esenciální oleje z eukalyptu, citronely, hřebíčku či levandule. Antiparazitní přípravky pro psy si můžete také vyrobit doma. Jedná se však spíše o doplněk a na účinnost se nelze 100% spolehnout.
Zdroje:
https://www.veterinanebusice.cz/poradna/antiparazitika-jak-vybrat-vhodnou-a-ucinnou-ochranu-pro-sveho-psa
https://veterinabrno.cz/1113-2/
https://www.uveterinarky.cz/tableta-spot-on-nebo-obojek/
https://www.uveterinarky.cz/pripravky-proti-vnejsim-parazitum-pro-psy-i-kocky/
https://www.pejskarium.cz/jak-vybrat-antiparazitika-pro-psy/