Psí sporty: Znáte všechny a který zkusíte vy?

Bezedná miska
Psí sporty: Znáte všechny a který zkusíte vy?

Každý chlupáč ocení společnou aktivitu se svým majitelem. Ať už máte pejska s papíry nebo z útulku, sporťáka nebo staršího psa či psa se zdravotními omezeními, zaručeně najdete sport, který vás společně uchvátí. A je jedno, jestli máte ambice nebo „jen“ chcete smysluplně trávit volný čas a prohlubovat vztah se svým psem.


1. Agility

Agility je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších psích sportů. Cílem je, aby pes v co nejkratším čase a bez chyb absolvoval dráhu složenou ze skokových překážek, tunelů, slalomu, houpaček a dalších výzev.

Tento sport je ohromná zábava, ale bez výcviku se neobejdete.

2. Mushing a canicross

Mushing není vlastně nic jiného než psí spřežení. Protože skutečných musherů, kteří vlastní smečku psů a mají podmínky plnohodnotně trénovat, je v našich končinách málo, v ČR zažívají boom individuální mushingové disciplíny jako canicross (běh se psem), bikejöring (kolo se psem) či scooterjöring (koloběžka se psem). Populární je především canicross, výhodou totiž je, že kromě psa trénujete i svou vlastní fyzičku.

TIP: Chcete se dozvědět více o mushingových disciplínách? Poslechněte si náš podcast o canicrossu.

3. Obedience, rally obedience a dogdancing

Obedience je vlastně jakási vysoká škola psí poslušnosti. Pokud milujete trénink psa, chcete zjistit, jak se učí a jak přemýšlí, a baví vás řešit sebemenší detaily, je to sport přesně pro vás.

Z obedience se vyvinul také sport dogdancing, kde se psem předvádíte sestavy a triky do rytmu hudby – zkrátka společně tančíte.

Nejnovějším sportem je pak rally obedience. Pro psa je tento sport o něco jednodušší než klasická obedience, hlavu si však zavaříte vy – procházíte totiž „dráhu“ s cedulemi znázorňující jednotlivé cviky a na vás je si kurz zapamatovat.

4. Mantrailing, záchranařina a nosework

Tato skupina sportů pracuje s fascinujícím čichem psa. Mantrailing je práce na lidské stopě, kdy pes následuje pach konkrétního člověka. Oproti tomu při záchranařině má pes natisknutý obecný lidský pach a jeho úkolem je označit všechny osoby v oblasti, v sutinách či na plochách.

Ze záchranářského sportu se vyvinul nosework, kde pes místo lidského pachu označuje skořici či pomeranč. A proč právě tyto dvě vůně? Protože jsou snadno dostupné a sport tedy může trénovat kdokoliv.

TIP: Rally obedience či nosework jsou skvělé sporty také pro starší psy či psy s nějakým omezením, nekladou totiž takové nároky na pohybový aparát psa.

5. Sportovní kynologie a mondioring

Sportovní kynologie se skládá ze stop, poslušností a obran. Plnit můžete buď takzvaně trojoddílové zkoušky nebo se lze věnovat jen jedné z disciplín a zkoušky plnit nezávisle na sobě. Soutěžit můžete buď podle národního zkušebního řádu nebo mezinárodního zkušebního řádu IGP. Každá zkouška má trochu jiné složení cviků, takže tento sport vás jen tak nepřestane bavit.

Mondioring pak zahrnuje poslušnost, skoky a obranu – vše však pes plní bez pauzy na jeden zátah. Závod trvá 10 až 45 minut a může obsahovat až 17 cviků.

6. Flyball a coursing

Flyball je týmová hra. Jedná se vlastně o psí štafetu, kdy pes skáče přes překážky pro míček a stejnou trasou letí zpět, kde nastoupí další pes. První v cíli vítězí.

Coursing je pak sport založený na loveckém pudu psa, kdy pes loví umělou návnadu (střapce). Na rozdíl od dostihů trať není ovál, naopak – žádoucí jsou změny směru. Coursing neprobíhá na dráze, ale na louce.

7. Dogfrisbee a dogpuller

Dogfrisbee je zábavný sport založený na chytání a přinášení disku. V královské kategorii freestyle využijete psí triky a v kategorii distance můžete házet do dálky, na čas či na přesnost.

Dogpuller je pak sport založený na 2 lehkých kruzích. Má dvě disciplíny. V runningu kruhy (neboli pullery) házíte do vymezeného prostoru a pes je má v daném čase co nejvíckrát přinést zpět. V jumpingu pak pes přeskakuje z jednoho pulleru na druhý (vždy se do něj zakousne), a počítá se počet skoků v daném čase.

Obě disciplíny jsou pro psa hrou a ohromnou zábavou.

Vybrali jste si v seznamu psích sportů?

Zaujal vás některý ze sportů? Pak je ten nejlepší čas začít, stačí si pořídit vhodné vybavení a vyrazit na trénink. Uvidíte, že vás i chlupáče svět psích sportů pohltí.