Škrabadla pro kočky – potřebné pro ně, chtěné pro nás

Bezedná miska
Škrabadla pro kočky – potřebné pro ně, chtěné pro nás

Každý, kdo má kočku ví, jak velkou mají kočky potřebu něco neustále škrábat. Aby to ale neodnesl nábytek, přijde vhod mít doma nejedno škrabadlo. Pokud se zadaří, naučí se kočka chodit brousit drápky tam, namísto nového gauče například. Důvodů k pořízení je ale více, stejně jako druhů škrabadel.

 

 

Proč má kočka potřebu škrábání?

Ani pokud by kočky drápky zbrousit nepotřebovaly, stejně budou provádět své „škrabací“ rituály. Kočky mají na packách pachové žlázy, které při škrábání zanechávají na daném povrchu pach, kterým si kočky značí své teritorium. V domácnosti to dá najevo vrstva chlupů. V přírodě takové (i jiné) značkování přijde vhod, díky čemuž je to zakódováno do kočičí DNA.


Proč škrabadlo pořídit?

 • Potřeba šplhat
 • Nutnost brousit drápky
 • Ochrana nábytku

Kočka je šelma. To bychom měli mít na mysli, pokud tuto zdomácnělou šelmičku máme v domácnosti. Znamená to, že jí musíme poskytnout dostatek míst, kam vyšplhat nebo skočit. Šplhání i skákání je totiž potřeba, kterou většina kočičích plemen má a je nutno ji uspokojit. Vysoká škrabadla jsou v tomto případě tedy ideálními.

Dalším důvodem je broušení drápků. V přírodě si je zvířata, které drápy mají, obrousí přirozeně. V domácnosti je to ale složitější. Pokud se kočka nenaučí chodit škrábat na škrabadlo, bude nucena najít jiný cíl. Tím se může stát nejčastěji měkký nábytek, tedy gauče nebo křesla, také ale dřevěný stolek nebo i koberec. Pokud má zvíře drápky přerostlé, je mu to nepříjemně a hůř se mu chodí. Proto kočka využívá každé příležitosti dopřát si svou manikúru. Stejně tak si škrábáním vyznačuje své teritorium, což je jedním z jejích přirozených instinktů.

Důvodem číslo tři je, jak bylo již zmíněno, uchránění nábytku. Jsou chovatelé, pro které je štěstí kočky nadevše a stav nábytku irelevantní. Jako například moje milovaná babička. Jsou ale i ti milovníci koček, kteří chtějí mít vzhlednou domácnost. Jako například já.


Typy škrabadel

Pravděpodobně nejpovědomější škrabadlo je zároveň vysoká prolézačka s malými odpočívadly a “domečky”, kam se kočka může schovat, když chce mít pocit bezpečí a klidu. Často se mu tedy říká i „odpočívadlo“. Je to multifunkční kus kočičího nábytku, který mazlíčkovi poslouží mnoha způsoby vyžití a využití. Dělá se v různých velikostech i barevných provedeních. Škrabadla tohoto typu můžou ubytovat i několik koček najednou nebo mít domeček pouze jeden a být vysoká pouze tak, aby nevyčnívala nad vším ostatním.

Menším škrabadlem, které se vlastně vyskytuje i jako součást toho většího, je tzv. sloupek. Na něm je umístěný škrabací materiál, přičemž sloupek se obvykle nachází na podstavci, který zajištuje stabilitu při škrabaní. Tato škrabadla jsou někdy doplněna například kuličkou na provázku, se kterou si zároveň může kočka hrát.

Nemůžu bohužel tvrdit, že pořízení škrabadla nábytek stoprocentně zachrání. Některé kočky upřednostní nábytek lidský nad tím kočičím i přesto. Existuje ale řešení, alespoň pro některé části nábytku. Například na rohy stěn nebo kuchyňských linek lze přidělat rohové škrabadlo. Jakmile bude v kuchyni něco takového, pravděpodobně se kočka uchýlí se svými ostrými drápky právě tam, namísto na části nekryté. Dá se najít i škrabadlo ohebné, které můžete přehodit třeba přes opěradlo gauče.

Dostupná jsou i škrabadla, co jsou zároveň interaktivního hračkami. Ty kočku zabaví obvykle na déle než hračky klasické. Nejběžnějším provedením je vyvýšená kartonová podložka lemovaná koulodráhou, do které může kočka hrábnout svou tlapkou, aby si s kuličkou v ní hrála.

Pelíšek lemovaný plstěnými stěnami je také příhodnou variantou, obzvláště pro spáče a lenochy, kteří si chtějí drápky zbrousit, aniž by museli vstávat.

Škrabací podložka ve formě rampy je řešením, aby mohly kočky brousit drápky v pohodlné poloze. Zábavnou variantou je tato, ve tvaru kočičí tlapky.

Škrabací podložky jsou dostupné i v různých zvlněních, tedy různých zakulacených náklonech povrchu. Ty kočce dopřejí příjemné protažení. Zároveň se jedná o poměrně designový kousek do domácnosti ve formě vlnky nebo zakulaceného mostu.

Pokud se vám nelíbí klasický vzhled škrabadel, dnešní doba nabízí i variace, například v podobě (a tvaru) kaktusu.

 

Co zohlednit při výběru škrabadla?

 • Věk (pohyblivost) / „akčnost“

  • Pokud je vaší kočičce kolem 10 let a více, může být už pro koupi vysokého škrabacího odpočívadla stará, samozřejmě až na výjimky vitálnějších jedinců. Ve stáří bývají kočky, stejně jako lidé i jiní tvorové, méně pohyblivé a nechce se jim úplně skákat. Stejně tak na to nemají tolik energie, aby se vyšplhali přes „první patro“. To stejné platí i pro línější kočky.
  • Pokud ale kočička potřebuje pár kil shodit, může být velké škrabadlo naopak využito v její prospěch.
 • Zdraví / funkčnost

  • Pokud víte, že má Vaše kočička problémy s klouby, zády či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže, opět je vhodnější pořídit škrabadlo nižší. Pokud se kočička uzdraví, může např. sloupek přijít do jiné části bytu, na rozdíl od toho velkého, které by bez využití zabíralo místo spoustu.
 • Velikost kočky

  • Rozhodně nesmíme zapomenout zohlednit, jak je naše kočka velká. Pokud vlastníme desetikilové plemeno, je dost možné, že pro něj budou běžná škrabadla malá. Je tedy dobré věnovat pozornost rozměrům – kočky i škrabadla.
 • Místo v domácnosti

  • Samozřejmě je potřeba zvážit, kam škrabadlo přijde. Pokud je kočka neustálým obyvatelem obývací místnosti, nejvhodnější umístění bude právě tam. Pak už záleží na tom, kam se vám vejde vaše (a kočičino) vysněné škrabadlo.


Rozhodně není od věci pořídit škrabadel více. Různé druhy a velikosti do různých koutů a místností v domě.

Kočičí škrabadla naštěstí nejsou zase tak drahá, proto když se kočka nebude některému věnovat, nezabolí to naši peněženku tolik. Nevyplatí se ale kupovat je nejlevnější, jen kvůli ceně. Materiály můžou být nekvalitní a škrabadlo po chvíli nepoužitelné.

Vhod přijde škrabadlo sem tam vyluxovat a vyčistit (alespoň šetrnou dezinfekcí). Obzvlášť, pokud je součástí odpočívadlo nebo pelíšek.

Související zboží

Škrabadlo MAGIC CAT Interactive ovál 1 kartonové 1ks

20 %
Škrabadlo MAGIC CAT Interactive ovál 1 kartonové 1ks
Magic Cat 1ks
Skladem
SLEVA 20 % 399 Kč
319 Kč

Škrabadlo MAGIC CAT Julie béžové 50 cm 1ks

Škrabadlo MAGIC CAT Julie béžové 50 cm 1ks
Plaček 1ks
Momentálně nedostupné
299 Kč

Škrabadlo MAGIC CAT Sofa 3 kartonové 1ks

Škrabadlo MAGIC CAT Sofa 3 kartonové 1ks
Magic Cat 1ks
Momentálně nedostupné
159 Kč